• Odbierz prezent
Garść newsów ekonomicznych: agencja ratingowa S&P obniża prognozę wzrostu PKB; projekt budżetu państwa na rok 2023 przyjęty
fot. freepik.com

Polska:

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt budżetu państwa na rok 2023. Dochody budżetowe w przyszłym roku mają wynieść 604,7 mld zł, a wydatki 672,7 mld zł; deficyt na koniec przyszłego roku ma wynieść nie więcej niż 68 mld zł - wynika z przyjętego w środę przez rząd projektu budżetu na 2023 r. o którym poinformował resort finansów. Wcześniej rząd zakładał deficyt w 2023 r. na poziomie 65 mld zł. PKB w ujęciu realnym wzrośnie w 2023 r. o 1,7%.

Garść newsów ekonomicznych: Agencja ratingowa S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4% - 1

Garść newsów ekonomicznych: Agencja ratingowa S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4% - 2

 

Polska:

Iwona Duda i Gabriela Masłowska są kandydatkami posłów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Polityki Pieniężnej - wynika z druków zamieszczonych na stronach Sejmu.

Jak napisano w biogramach w sejmowych drukach Gabriela Masłowska w 1982 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych i podjęła pracę w Katedrze Ekonomiki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie jako adiunkt wykładała ekonomię gospodarki rynkowej. Była też kierownikiem Studium Rozwoju Obszarów Wiejskich prowadzonego we współpracy z uczelniami z Francji, Belgii i Włoch. W latach 2006 - 2015 prowadziła wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z polityki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki pieniężnej. [...]. Była posłem na Sejm IV, V, VI, VII ,VIII a także IX - obecnej kadencji Sejmu.

Natomiast Iwona Duda była Prezesem PKO Banku Polskiego S.A. w latach 2021-2022. Poprzednio, w latach 2020-2021 sprawowała funkcję Prezesa Zarządu Alior Banku S.A. Od 2018 r. Doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członek Rady Nadzorczej Banku Ochrony Środowiska (2018-2020). Iwona Duda w latach 2006-2008 była Zastępcą Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej jako Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów (2006 r.) tworzyła Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, który powstał z połączenia Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Pełniła także funkcję Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. W latach 2010 – 2011 pracowała jako doradca w Departamencie Zarządzania Strategicznego Narodowego Banku Polskiego(cytaty również z sejmowych biogramów).

 

Polska:

Agencja ratingowa S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4% oraz na przyszły rok do 1,2%. Agencja podwyższyła też swoje prognozy dla inflacji w Polsce do 13,3% w 2022 roku oraz do 11,5% w 2023 roku.


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk