• Odbierz prezent
Gamingowo-społecznościowa spółka ROBLOX zadebiutowała na NYSE 10 marca. Historia, model biznesowy oraz profil operatora platformy do grania i tworzenia gier video
fot. freepik.com

Roblox - operator jednej z wiodących internetowych platform do grania i tworzenia gier video - zadebiutował na głównym nowojorskim parkiecie 10 marca w drodze bezpośredniego notowania. Platforma obsługuje średnio 32,6 miliona użytkowników każdego dnia.Pandemia COVID-19 stała się katalizatorem rozwoju i wzrostu platformyW 2020 roku przychody Roblox (RBLX) wzrosły o 82% r/r do 924 milionów USD, przy 85% wzroście liczby użytkowników. Analitycy spodziewają się ciepłego przyjęcia spółki na parkiecie.

Początkowo Roblox miał przeprowadzić tradycyjne IPO wzorem innych technologicznych start up'ów,

jednak uznano ten proces za nieopłacalny i zbyt kosztowny i plany zostały zweryfikowane. Firma ostatecznie zdecydowała się na prywatną rundę finansowania, w której pozyskała 520 milionów USD, uzyskując wycenę 29,5 miliarda USD - siedmiokrotnie więcej niż rok temu. Teraz część tych akcji została upubliczniona w ramach notowań bezpośrednich (direct listing). Ostatnie transakcje tego typu przeprowadził m.in. Palantir (PLTR), a wcześniej Slack (WORK) czy Spotify (SPOT). Następny w kolejce jest Coinbase.

Historia Roblox z siedzibą w San Mateo w Kalifornii,

którego założyli David Baszucki i Erik Cassel, sięga 2004 roku i w tamtym okresie zamysł twórców był nieco inny niż obecnie. Obecnie Roblox to rozbudowane narzędzie społecznościowe, w którym użytkownicy tworzą gry i grają w gry tworzone przez innych użytkowników. Kiedy użytkownicy rozpoczynają zabawę w Roblox, zwykle zapraszają do gry swoich znajomych, a oni kolejnych i tak dalej. W ten sposób rośnie społeczność platformy.

Model biznesowy Roblox składa się z dwóch kluczowych pionów - programiści i konsumenci

Siedem milionów programistów przy użyciu dostarczonych przez operatora narzędzi, tworzy tzw. 'doświadczenia' czyli gry, wirtualne światy i przedmioty. Ten segment platformy niesie za sobą także walory edukacyjne, ponieważ narzędzia dostarczone przez Roblox są dostępne i zrozumiałe dla najmłodszych, dzięki czemu nawet dziecko jest w stanie stworzyć własną grę, używając do tego 'klocków' zamiast kodu. Drugim pionem są odbiorcy w ramach szeroko zakrojonej społeczności, którzy wprawdzie nie płacą za dostęp do gier, ale mogą posługiwać się (w istocie zakupić) wewnętrzną walutą ekosystemu - Robux, kupując za to produkty i usługi, update'ować swoje awatary itp., a którą autorzy gier mogą wymienić na prawdziwe dolary. Źródłem przychodów Robloxa jest pośrednictwo w transakcjach między użytkownikami oraz przy wymianie Robuxa na USD.

Roblox zainwestował w technologię automatycznych tłumaczeń, aby móc budować międzynarodową społeczność. Współpracuje również z Tencent Holdings, aby rozwijać swoją działalność w Chinach, największym na świecie rynku gier wideo.

Pandemia koronawirusa stała się istotnym czynnikiem gwałtownego wzrostu nie tylko Roblox,

ale i całej branży gier video. W 2020 platforma prawie podwoiła ilość użytkowników, a także wygenerowała gwałtownie rosnące przychody w wysokości 924 miliona USD (wzrost o 82% r/r). Skokowy wzrost jednak kosztuje - platforma jest wysoce nierentowna, straty wzrosły do 253 milionów USD w 2020 roku (z 71 milionów USD w 2019 roku). Poza naturalnym zwiększeniem nakładów na rozwój, z platformy korzysta wielu nowych użytkowników, którzy z czasem powinni być bardziej zaangażowani w społeczność i zostawiać tam więcej pieniędzy (Robuxów), gdy odkryją kolejne dobre gry.

Roblox zarejestrował 199 milionów akcji, które będą stanowiły przedmiot obrotu od 10 marca, z ceną referencyjną 45 USD. Dzienna liczba aktywnych użytkowników wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu trzech lat, z 12,0 mln w 2018 r. do 32,6 mln w 2020 r. Niepokojący jest bardzo gwałtowny (siedmiokrotny), wręcz dramatyczny, wzrost wartości firmy w stosunku do rundy finansowania ze stycznia 2020 roku po cenie 6 USD, a także fakt, że ów wzrost został wywołany w dużej mierze pandemią, która w kolejnych miesiącach ze względu na postępujący proces szczepień, będzie ustępować, co może spowodować zmianę zachowania użytkowników, na rzecz outdoor'owej rekreacji.

Patryk Chyła

Przekierowanie do artykułu

 


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk