• Odbierz prezent
Gaming Factory zawieszone na giełdzie na wniosek KNF

Obrót akcjami oraz prawami do akcji ostatniego giełdowego debiutanta, jakim jest spółka Gaming Factory, został zawieszony na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego. Uchwała wchodzi w życie wraz z dzisiejszą, piątkową sesją, co oznacza że obrót akcjami i PDA spółki nie zostanie uruchomiony.

 

Aktualizacja (31.07 godz. 11:00): oficjalnym powodem zawieszenia obrotu akcjami i PDA Gaming Factory było nieopublikowanie przez spółkę raportu finansowego za pierwszy kwartał 2020 r. w wyznaczonym terminie (do 29 lipca)

 

KNF zawiesza Gaming Factory na giełdzie

GPW podjęło uchwałę o zawieszeniu obrotu akcjami i PDA Gaming Factory na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego, która tuż przed godziną 8 opublikowała komunikat w tej materii. Zawieszenie obrotu wchodzi w życie z dniem publikacji żądania, czyli na dzisiejszej, piątkowej sesji.

 

Oficjalny powód zawieszenia Gaming Factory nie jest obecnie znany, ze względu na - tradycyjnie już - pozostawiająca wiele do życzenia komunikację Urzędu z uczestnikami rynku. Biorąc pod uwagę wcześniejsze zawieszenia obrotu na wniosek KNF, najprawdopodobniej chodzi o brak publikacji raportu finansowego spółki za I kwartał 2020 r. Spółki notowane na głównym parkiecie GPW w normalnych warunkach są zobowiązane do publikacji wyników za pierwszy kwartał do końca maja, jednak ze względu na zmianę przepisów wynikających z Tarczy Antykryzysowej, termin ten został przedłużony do 29 lipca, czyli ostatniej środy. Gaming Factory wciąż jednak nie opublikował wyników, ustawowo wydłużonego terminu, co wiąże się z zawieszeniem obrotu do czasu publikacji wymaganego raportu.

 

Zarząd Gaming Factory odpowiada na zawieszenie notowań przez KNF

Gaming Factory niedługo po podjęciu decyzji przez KNF o zawieszeniu obrotu akcjami i PDA spółki przesłał do naszej redakcji oświadczenie w opisywanej sprawie. Wg zarządu, spółka nie była zobowiązana do publikacji raportu finansowego za pierwszy kwartał tego roku, gdyż jej akcje i prawa do akcji zostały dopuszczone do obrotu na GPW 10 lipca (co w ocenie spółki oznacza, że pierwszym wymaganym raportem kwartalnym był ten za drugi kwartał/pierwsze półrocze 2020 r.). Oprócz tego, Gaming Factory powołuje się na Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 kwietnia tego roku, na mocy którego KNF miał stosować jednorazową „taryfę ulgową” dla spółek giełdowych w kwestii wypełniania przez nie obowiązków informacyjnych z powodu potencjalnych problemów wywołanych pandemią koronawirusa. Zgodnie z Pakietem Impulsów Nadzorczych opublikowanym przez samą Komisję Nadzoru Finansowego (o którym pisaliśmy na łamach portalu), spółki notowane na GPW mogły liczyć na dwumiesięczne przedłużenie terminu kwartalnych sprawozdań finansowych, a także terminów przeprowadzania walnych zgromadzeń i publikowania polityki wynagrodzeń w spółce.

Zgodnie z raportem bieżącym nr 11/2020 opublikowanym przez Gaming Factory w systemie ESPI, spółka przekaże do publicznej informacji skonsolidowane wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. w poniedziałek 3 sierpnia. Jedyne zastrzeżenia można mieć do terminu publikacji komunikatu - Gaming Factory opublikował tę informację w piątek tuż przed godz. 11, czyli już po zawieszeniu obrotu na GPW. Warto dodać, że wyniki za pierwsze półrocze poznamy 30 września.

 

Kiedy KNF wznowi obrót akcjami i PDA Gaming Factory?

To jedno z najważniejszych pytań - skoro znamy już oficjalną przyczynę zawieszenia obrotu akcjami spółki, która w ostatnich dniach wzbudzała ogromne zainteresowanie uczestników rynku, kiedy możemy liczyć na powrót jej notowań? Bazując na dzisiejszym komunikacie Gaming Factory, w odpowiedzi na decyzję nadzoru finansowego, kwartalne wyniki finansowe (1Q) zostaną opublikowane w najbliższym poniedziałek 3 sierpnia. Można zatem oczekiwać, że KNF wyda decyzję o odwieszeniu obrotu Gaming Factory już w poniedziałek, najpóźniej zaś we wtorek.

 

Czerwone światło dla spółek giełdowych od KNF

Komisja Nadzoru Finansowego jako organ regulacyjno-kontrolny dla rynku kapitałowego ma za zadanie m.in. egzekwować od spółek notowanych na GPW spełniania obowiązków informacyjnych, do których należy przede wszystkim publikacja finansowych raportów kwartalnych i rocznych. Procedura zawieszania obrotu akcjami spółek, które nie opublikowały sprawozdań finansowych (lub opublikowały je w niekompletnej formie) w terminie jest czymś całkowicie normalnym, choć nie świadczy dobrze o wiarygodności samej spółki. Gdy tylko opóźniony raport zostanie opublikowany, KNF podejmuje decyzję o odwieszeniu notowań spółki. Komisja ma również możliwość wstrzymania obrotu akcjami spółek, w nadzwyczajnych sytuacjach, w których zachodzi podejrzenie nieprawidłowości w działalności spółki i próby wprowadzania w błąd uczestników rynku. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce ponad dwa lata temu i dotyczyła osławionej spółki zarządzającej wierzytelnościami GetBack. 16 kwietnia 2018 r., spółka opublikowała nieprawdziwą informację o pozytywnym przebiegu negocjacji z Polskim Funduszem Rozwoju i bankiem PKO BP w kwestii uzyskania finansowania na poziomie do 250 mln złotych. Gdy tylko okazało się, że informacja ta nie jest prawdziwa, KNF zawiesił obrót akcjami GetBack, a także obligacjami na rynku BondSpot. Obrót nie został wznowiony do dziś i na razie nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić.

 

Udany debiut Gaming Factory

Gaming Factory to drugi tegoroczny debiut na głównym parkiecie GPW. Zainteresowanie akcjami na rynku pierwotnym było tak duże, że redukcja w rundzie zapisów dla inwestorów indywidualnych wyniosła aż 89% (każdy otrzymał zaledwie 1/10 zasubskrybowanych akcji). Debiut giełdowy miał miejsce 23 lipca, jednak handel udało się otworzyć dopiero na kolejnej sesji - kurs akcji na jej zakończeniu był ponad dwukrotnie wyższy od ceny emisyjnej (15,50 PLN).

Czwartkowa sesja zakończyła się dla Gaming Factory poważnymi spadkami (tożsamymi z wczorajszą mocną przeceną na warszawskim parkiecie) - akcje spółki straciły 18,34%, osiągając cenę 27,6000 PLN, zaś prawa do akcji spadły o niemal 12%, osiągając cenę 23,7000 PLN.

Czytaj także: 17 milionów złotych dla Gaming Factory! Redukcja w transzy inwestorów indywidualnych ponad 89%. Polska spółka przydzieliła wszystkie akcje w IPO

Redukcja w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła ponad 89 proc. Gaming Factory SA, producent i wydawca gier na PC i konsole, przydzielił wszystkie akcje oferowane w pierwszej publicznej ofercie akcji. Przedmiotem emisji było 1.100.000 nowo emitowanych Akcji Serii E, a przedmiotem sprzedaży 275... Czytaj
17 milionów złotych dla Gaming Factory! Redukcja w transzy inwestorów indywidualnych ponad 89%. Polska spółka przydzieliła wszystkie akcje w IPO


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk