• Odbierz prezent
Gamescom 2018 - ważny tydzień dla polskich spółek gamingowych

Kolejny niezwykle ważny event związany z sektorem gier komputerowych już przed nami. 21 sierpnia w Niemczech rozpoczynają się targi Gamescom 2018. Czy ich wpływ na notowania polskich spółek gamingowych będzie podobny jak w przypadku E3 Expo 2018?

 

W połowie czerwca w Los Angeles odbyły się targi E3 Expo, uznawane za najważniejsze wydarzenie związane z branżą gier komputerowych. Targi Gamescom również zaliczane są do najważniejszych eventów związanych z tą branżą, a w tym roku w niemieckiej Kolonii szykuje się naprawdę duża impreza.

Niemieckie targi w liczbach zapowiadają się naprawdę niezwykle:

 • 201 tys. metrów kwadratowych powierzchni dla wystawców
 • 355 tys. odwiedzających ze 106 krajów
 • 5,4 tys. dziennikarzy
 • Ponad 30 tys. przedstawicieli branży
 • 919 wystawców z 54 krajów

 

Uwaga graczy z całego świata skupiona będzie m.in. na takich tytułach jak Age of Empires IV, Battlefield V, czy może nawet potencjalnej zapowiedzi Warcraft IV (na którą fani liczą już od wielu lat). Do najbardziej wyczekiwanych tytułów należy dodać także polskie gry będące w fazie produkcji – przede wszystkim Cyberpunk 2077 od CD Projektu, czy Dying Light 2 od Techlandu.

 

Czytaj również: Polscy producenci gier mobilnych mają większe możliwości rozwoju niż CD Projekt?

 

Mocna reprezentacja polskiego sektora

Reprezentacja polskiego sektora gamedev w Kolonii będzie dużo większa niż w Los Angeles. Na liście wystawców mamy bowiem prawie 40 podmiotów z Polski. Wśród nich znajdziemy nie tylko podmioty notowane na warszawskiej giełzie, choć z perspektywy inwestorów to właśnie ich obecność będzie najbardziej interesująca.

Spółki z głównego rynku GPW:

 • 11 bit studios
 • Artifex Mundi
 • CD Projekt
 • CI Games

Spółki z rynku NewConnect:

 • The Farm 51 Group
 • Forever Entertainment
 • Jujubee
 • Varsav Games Studios

Na targach pojawi się także notowany na NewConnect Modecom, producent elektroniki, w tym akcesoriów komputerowych dla graczy.

Wśród polskich wystawców nienotowanych na giełdzie warta odnotowania jest obecność Techlandu, czyli największego po CD Projekt polskiego producenta gier, a także BoomBit – spółki, która w tym roku planuje zadebiutować na giełdzie.

 

Co pokażą najwięksi polscy producenci?

W przypadku CD Projektu targi Gamescom mogą mieć nieco mniejsze znaczenie niż E3 Expo, gdzie zaprezentowano pierwszy zwiastun gry Cyberpunk 2077. Podobnie jak przed amerykańską imprezą, również teraz producenci Wiedźmina nie zdradzają żadnych szczegółów dotyczących swoich planów na Gamescom. Całkiem możliwe, że wielu graczy, a może i również inwestorów, będzie liczyło na to, że w Kolonii CD Projekt pokaże już publicznie fragmenty rozgrywki, a może nawet zdradzi jakieś informacje dotyczące premiery gry. Byłaby to raczej pozytywna niespodzianka, która mogłaby znów wnieść trochę euforii na giełdę.

 

Tym razem targi mogą mieć duże znaczenie dla notowań takich spółek jak 11 bit studios, CI Games, czy Artifex Mundi.

Notowania 11 bit studios od rajdu z kwietnia i maja poruszają się w konsolidacji. Poruszyć nimi mogą informacje dotyczące pierwszego dużego dodatku do Frostpunka, czyli gry, która wywołała właśnie wspomniane wzrosty ceny akcji. W przypadku CI Games duże znaczenie mogą mieć informacje związane z ogłoszoną ostatnio kolejną częścią gry Sniper. Cena akcji producenta gier podwoiła się w ciągu 2 tygodni od zaskakującej zapowiedzi tego tytułu, a Gamescom może przynieść nam kolejne wieści w tej kwestii. Mniej spektakularne zapowiedzi może mieć Artifex Mundi, który do Niemiec jedzie z grami My Brother Rabbit i Irony Curtain: From Matryoshka with Love. Również one mogą jednak stanowić poważną zachętę dla inwestorów, o czym świadczą choćby 8-procentowe wzrosty akcji spółki na początku poniedziałkowej sesji.

 

Interesujący tydzień na GPW

W najbliższych dniach warto będzie obserwować notowania polskich producentów gier notowanych na warszawskiej giełdzie, zarówno tych z głównego parkietu, jak i rynku NewConnect. W przypadku tych drugich głośny sukces na targach może mieć dużo większe przełożenie na notowania niż w przypadku największych spółek. Targi w Kolonii potrwają od 21 sierpnia do soboty 25 sierpnia. Wahania kursów spółek gamingowych, powodowane wiadomościami napływającymi z Niemczech, mogą więc być widoczne przez cały ten tydzień, a nawet na początku przyszłego tygodnia.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk