• Odbierz prezent
Futuresy na bitcoina (BTC) na CME z historycznym szczytem otwartych pozycji

Liczba otwartych pozycji na kontrakty terminowe na bitcoina (BTC) oferowane przez chicagowską giełdę instrumentów pochodnych CME osiągnęła historyczne maksimum w ostatni dzień maja (zeszły piątek). Jest to wyraźny znak, że wraz z systematycznym wzrostem notowań czołowej kryptowaluty, rośnie również zainteresowanie nią ze strony inwestorów instytucjonalnych.

 

 

Zgodnie z cotygodniowymi danymi (Commitments of Traders) publikowanymi przez amerykańskiego regulatora derywatów CFTC, liczba otwartych pozycji na kontraktach terminowych BTC Futures w okresie pomiędzy poniedziałkiem 27 maja a 3 czerwca wyniosła 5190. Jest to nie tylko 7% wzrost liczby aktywnych kontraktów w perspektywie tygodniowej, ale jednocześnie dotychczasowy szczyt liczby otwartych pozycji.

Kontrakty terminowe na BTC zostały wprowadzone na rynek w połowie grudnia 2017 r., tydzień po uruchomieniu podobnych kontraktów na konkurencyjnej chicagowskiej giełdzie Cboe. Na CME kontrakty futures na Bitcoina wygasają w ostatni piątek danego miesiąca, zaś jeden kontrakt warty jest 5 BTC. Minimalne wymagania depozytowe wynoszą 35% (dźwignia 3:1) jednego kontraktu, zaś maksymalna pozycja to 1000 kontraktów. Pozwalają one na zajęcie zarówno długich, jak i krótkich pozycji i nie posiadają tzw. „fizycznej dostawy”, tzn. że nie mają bezpośredniego przełożenia na notowania bitcoina na rynku spot, a jedynie je replikują.

 

14 marca konkurencyjna dla CME giełda Cboe zdecydowała o zawieszeniu futuresów na BTC, argumentując swoją decyzję chęcią sprawdzenia ich rzeczywistego wpływu na rynek kryptowalut:

Czytaj także: Cboe zawiesza kontrakty futures na bitcoina (BTC)

Chicagowska giełda instrumentów pochodnych Cboe poinformowała w czwartek 14 marca o czasowym zawieszeniu oferowania nowych kontraktów terminowych futures na bitcoina (BTC). Powodem decyzji była chęć przeanalizowania wpływu kontraktów futures na zachowanie notowań bitcoina oraz całego rynku kryptowa.. Czytaj
Cboe zawiesza kontrakty futures na bitcoina (BTC)

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk