• Odbierz prezent
CME Ethereum ETH futures indeksy

Giełda CME poinformowała o nowych indeksach, dostarczających wiarygodnych danych dotyczących cen Ethereum. Czy jest to krok w kierunku kontraktów terminowych na drugą największą kryptowalutę?

 

 

W grudniu 2017 r. giełdy CME i CBOE uruchomiły kontrakty terminowe futures na bitcoina. Był to dopiero początek rozwoju tego rynku. Giełda CME robi kolejny krok, wprowadzając indeksy cenowe Ethereum.

14 maja giełda w Chicago poinformowała o współpracy z dużymi giełdami kryptowalut w celu utworzenia Ether Reference Rate i Ether Real Time Index. Są to indeksy dostarczające standaryzowane i weryfikowane dane cenowe dla handlu parą ETH/USD oraz dzienny kurs odniesienia.

W wywiadzie dla „The ICO Journal” Tim McCourt – dyrektor zarządzający oraz szef ds. produktów kapitałowych i inwestycji alternatywnych w Grupie CME, powiedział, że „Ether Reference Rate i Real Time Index są zaprojektowane, aby wyjść naprzeciw potrzebom tego rynku”. Stwierdził również, że „dostarczenie przejrzystości cen i wiarygodnego źródła kursów odniesienia jest dla użytkowników Ethereum kluczowym czynnikiem rozwoju tego rynku”.

Zarówno Ether Reference Rate i Real Time Index będą obliczane przez brytyjską platformę tradingową Crypto Facilities, która w ostatnim tygodniu uruchomiła pierwszy regulowany produkt futures na ETH.

Dane cenowe będą dostarczane z dwóch giełd kryptowalut: Kraken z siedzibą w San Francisco i Bitstamp z siedzibą w Luksemburgu.

Timo Schlaefer – CEO platformy Crypto Facilities stwierdził, że „Ethereum – druga największa kryptowaluta doświadczyła niewiarygodnego przyjęcia przez rynek i wzrostu w 2017 r., rozwijając się w wiodącą sieć blockchain dla smart kontraktów. Cieszymy się, że dajemy swój wkład w silną społeczność, która się rozwinęła wokół sieci Ethereum, przez dostarczenie wiarygodnego kursu odniesienia i ceny ETH/USD w czasie rzeczywistym”.

Wprowadzenie indeksów dla ceny ETH stanowi ruch w kierunku uruchomienia kontraktów terminowych na tę kryptowalutę na platformie CME.

Rozwiązanie planowane przez CME może umożliwić inwestorom instytucjonalnym większą ekspozycję na rozwijającą się klasę aktywów, a także pozwolić minerom kryptowalut skuteczniej zabezpieczać swoje zyski za pomocą hedgingu.

Jest to również dobra wiadomość dla grupy funduszy hedgingowych, opartych na Ethereum, które weszły na rynek w ubiegłym roku. Mogą one uzyskać nowe możliwości inwestycyjne w zakresie utrzymywania swoich pozycji i zawierania nowych transakcji.

Giełda CME jest liderem kontraktów terminowych i liczy na rozwój kolejnych produktów. Kontrakty futures na ETH to prawdopodobnie jeszcze nie jest ostatnie słowo CME w kwestii wprowadzania instrumentów pochodnych na kryptowaluty. Przypuszcza się, że giełda rozważy wprowadzenie w przyszłości ETF na kryptowaluty.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk