• Odbierz prezent
Funt zyskiwał na fali plotek ws. Brexitu. Euro pod presją programu TLTRO. A kto wsparł kurs dolara?

Jak co tydzień prezentujemy podsumowanie tygodnia na rynku kursów walut przygotowane przez analityka DM BOŚ Marka Rogalskiego. Zapraszamy do krótkiego podsumowania głównych trzech walut światowych - dolara, euro i funta.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

DOLAR

Początkowa korekta kursu dolara będąca reakcją na wygraną Demokratów w Izbie Reprezentantów (wybory odbyły się we wtorek), szybko się zakończyła i kurs dolara znalazł wsparcie w czwartkowym komunikacie FED, chociaż ten jedynie potwierdził to, ze FED pozostaje na swoistym autopilocie w temacie podwyżek stóp procentowych.

Aktualny kurs dolara do złotego znajdziesz tutaj!

Odbicie dolara z drugiej połowy tygodnia było też po części wynikiem powrotu tematów negatywnie rzutujących na inne waluty (zwłaszcza euro, funta i juana). I wydaje się, że te „zewnętrzne” wątki rzutujące na globalne nastawienie do ryzyka, będą dla dolara ważniejsze w przyszłym tygodniu od publikacji makro (mamy inflację CPI w środę, sprzedaż detaliczną w czwartek, oraz produkcję przemysłową w piątek).

Czytaj także: Snapchat zagraża Facebookowi

Mimo straty trzech milionów użytkowników przychody właściciela aplikacji Snapchat urosły o 13,7 % w drugim kwartale 2018r. w porównaniu do kwartału poprzedniego. Z drugiej strony spółka Evana Spiegela kolejny kwartał notuje stratę i to nie małą. Tylko w drugim kwartale wynosi ona bagatela 353,31 mln.. Czytaj
Snapchat zagraża Facebookowi

EURO

Na początku tygodnia szkodziły spekulacje nt. nowej rundy taniego finansowania dla banków komercyjnych z ECB, czyli programu TLTRO, co kłóciłoby się z oczekiwaniami zacieśnienia polityki w 2019 r. Potem zaszkodził wątek włoski, a zwłaszcza czwartkowe projekcje makro ze strony Komisji Europejskiej wskazujące na ryzyko znacznie wyższego deficytu budżetowego we Włoszech w latach 2019-2020 r., niż do tej pory sądzono. W przyszłym tygodniu Włochy pozostaną na tapecie (13.XI upływa termin zgłoszenia poprawek do przyszłorocznego budżetu), a dane makro będą nieco z boku. Niemniej warto śledzić odczyty z Niemiec, zwłaszcza szacunki PKB za III kwartał w środę.

Aktualny kurs euro do złotego znajdziesz tutaj!

FUNT

Zyskiwał na fali plotek związanych z „dopięciem” umowy ws. Brexitu, chociaż bilans tygodnia jest taki, że nadal stoimy w miejscu. Nie wiadomo, kiedy odbędzie się posiedzenie rządu May na którym ma zostać przyjęta umowa, co byłoby podstawą do zainicjowania prac nad zwołaniem specjalnego szczytu UE-Wielka Brytania w końcu miesiąca. W efekcie końcówka tygodnia przyniosła realizację zysków.

Aktualny kurs funta do złotego znajdziesz tutaj!

Polityka usuwa w cień tematy makro, chociaż należy odnotować, że we wtorek poznamy dane z rynku pracy, w środę odczyty inflacyjne, a w czwartek sprzedaż detaliczną.

Nota prawna

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk