• Odbierz prezent
Funt w górę po informacjach o brexicie

Wizja gwałtownego wzrostu stóp procentowych po Brexicie została odrzucona przez Bank Anglii. Konflikt handlowy na linii USA-Chiny został ponownie zawieszony. Spodziewane opóźnienie brexitu.

Bank Anglii o stopach procentowych

W Wielkiej Brytanii trwa dyskusja o wpływie brexitu na różne aspekty życia gospodarczego. Pojawiła się niedawno prognoza mówiąca o tym, że po opuszczeniu Unii Europejskiej stopy procentowe mogą wzrosnąć nawet do 5,5%. Dlaczego miałoby się to wydarzyć? Miałaby to być reakcja władz na gwałtowne osłabienie funta i próba walki z gwałtownie rosnącą inflacją wywołaną wzrostem cen dóbr importowanych. Wczorajsza konferencja Banku Anglii postawiła z kolei dokładnie odwrotną tezę. Zwrócono uwagę, że opuszczenie UE może spowodować stagnację gospodarki, a być może Bank Anglii będzie zmuszony obniżać stopy procentowe by pobudzić gospodarkę. Jaki wpływ miałoby to na rynek walutowy? Im niższe stopy procentowe tym waluta słabsza. W rezultacie gdyby faktycznie inwestorzy zaczęli spodziewać się obniżek stóp procentowych funt powinien tracić na wartości.

Konflikt handlowy USA-Chin

Donald Trump ogłosił, że odłożono podwyżkę ceł ze względu na postępy w negocjacjach z Chinami. Zapowiedziano oczywiście kolejne spotkania na szczycie. Sam komunikat wywołał euforię u inwestorów. Chińskie indeksy giełdowe rosły po ponad 5%. Osiągnęły najwyższe poziomy od ponad pół roku. Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, że to konflikt handlowy zepchnął je tak nisko. Nie bez znaczenia była również wypowiedź sekretarza generalnego ChRL. Położył on akcent nie na zmniejszanie zadłużenia i eliminację ryzyk w sektorze finansowym, ale na wsparcie spowalniającej gospodarki.

Twardy brexit coraz dalej

Zdaniem wielu analityków już niedługo Theresa May będzie zmuszona publicznie wykluczyć możliwość opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Jeżeli do 13 marca nie dojdzie do wynegocjowania umowy z Unią Europejską, rozważane jest przedłużenie okresu pozostawania w jej strukturach od 3 do 9 miesięcy. To właśnie te dwie informacje napędzają ostatnie wzrosty na funcie. Po tym jak wczoraj brytyjska waluta przebiła poziom 5,00 zł dzisiaj za funta trzeba już płacić 3,5 grosza więcej.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych,


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk