• Odbierz prezent
Funt w centrum uwagi w tym tygodniu! Krótki rzut oka na wykres kursu funta do dolara GBP/USD
  • BREXIT: Wczoraj wieczorem przewagą 27 głosów Izba Gmin przyjęła tzw. poprawkę Letwina (329-302), która pozwala parlamentowi przejąć kontrolę nad procesem Brexitu. W efekcie w środę będzie mieć miejsce seria tzw. głosowań orientacyjnych dotyczących szeregu scenariuszy dla Brexitu – o tym, jakie to będą dowiemy się dzisiaj. W grę wchodzą: wniosek o przeprowadzenie drugiego referendum, wcześniejsze wybory, natychmiastowe odwołanie Brexitu w oparciu o Art. 50 TL, twardy (bezumowny) Brexit, czy też miękki Brexit (pozostanie w unii celnej), lub scenariusz norweski. Wynik głosowań nie będzie prawnie wiążący, ale może pokazać za jakim rozwiązaniem opowiada się Izba Gmin. Premier May zwracała uwagę w poniedziałek wieczorem, że takie głosowania mogą jednak stanowić niebezpieczny precedens i naruszać demokratyczną równowagę. Sama przyznała jednak, że porozumienie rozwodowe z UE nie będzie poddane pod głosowanie, gdyż arytmetyka pokazuje, że zostałoby ono przegrane.
  • NOWA ZELANDIA: Bilans handlowy w lutym wskazał na nadwyżkę w wysokości 12 mln NZD wobec oczekiwanego deficytu w kwocie 200 mln NZD. Eksport przyspieszył do 4,82 mld NZD (szacowano 4,7 mld NZD), a import wyhamował do 4,8 mld NZD (oczekiwano 4,9 mld NZD). Rynek koncentruje się jednak na zaplanowanym na środę posiedzeniu RBNZ.

Sam fakt, że do głosowania nad projektem May być może dojdzie, byłby dla brytyjskiej waluty pozytywny. Ale wydaje się, że dość szybko może przyjść refleksja, że wyjście z UE już po 22 maja, nie jest tym, co byłoby najlepsze (rynki po cichu liczyły na taki rozwój wypadków, który ostatecznie prowadziłby do odwołania Brexitu) i funt być może zacznie tanieć. Inwestorzy skoncentrują się na tym, że majowy Brexit w połączeniu z niepewnością w globalnej gospodarce może tylko podtrzymać niepewność….

Na dziennym układzie kursu funta do dolara GBPUSD widać, że notowania zdają się dążyć do ponownego testu rejonu oporu 1,3300-1,3345.

1

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk