• Odbierz prezent
bezrobocie w wielkiej brytanii

Raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii miał mieszany charakter. Dane dotyczące bezrobocia zaskoczyły pozytywnie, ale rozczarowała dynamika wynagrodzeń, co ostatecznie przełożyło się na osłabienie funta.

 

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadła w lutym z 4,3% do 4,2%, choć ekonomiści spodziewali się, że utrzyma się na poziomie ze stycznia. Bezrobocie osiągnęło tym samym najniższy poziom od prawie 43 lat.

 

Stopa bezrobocia

bezrobocie w wielkiej brytanii

 

Słabiej od oczekiwań rosły jednak wynagrodzenia. Tempo wzrostu wynagrodzeń przyspieszyło co prawda z 2,6% r/r do 2,8% r/r (zgodnie z prognozami), ale tylko w przypadku danych nieuwzględniających premii. Średnie wynagrodzenia przy uwzględnieniu premii rosły w lutym o 2,8% r/r (podobnie jak w styczniu), choć prognozowano, że tempo wzrośnie do 2,0% r/r.

 

Reakcja funta skupiła się na wynagrodzeniach. Niższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń oznacza mniejszą presję inflacyjną, co z kolei może sprawić, że część z decydentów z Banku Anglii będzie widzieć mniejszą potrzebę podwyżek stóp procentowych. Spadające oczekiwania co do podwyżki stóp osłabiają funta, choć reakcja rynku walutowego niej jest bardzo silna – kurs GBP/USD spada o ponad 20 pipsów.

 

GBP/USD – M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk