• Odbierz prezent
Funt reaguje na obiecujące dane

Opublikowane dziś dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii okazały się pozytywne dla znajdującego się pod presją brexitowych negocjacji funta.

 

Według najnowszych danych ONS obroty w handlu detalicznym wzrosły w czerwcu o 0,6% w porównaniu do maja. Prognozowano wzrost jedynie o 0,4%. W ujęciu rok do roku sprzedaż rośnie o 2,9% (prognoza 2,5%).

Bazowa sprzedaż detaliczna (dane z wyłączeniem benzyny) rosła o 0,9% m/m (prognoza: 0,5%) i 3,0% r/r (prognoza: 2,5%).

 

Sprzedaż detaliczna (r/r) 

sprzedaż detaliczna

 

Dobre dane o sprzedaży detalicznej to pozytywny sygnał dla funta po tym, jak wtorkowe dane o inflacji (również za czerwiec) osłabiły brytyjską walutę. W kontekście prowadzonej przez Bank Anglii polityki pieniężnej dużo większe znaczenie mają dane o inflacji. Mimo wszystko decydenci z MPC wciąż mogą być pozytywnie nastawieni do podwyżki stóp procentowych w sytuacji, w której pomimo spadku inflacji poprawiają się inne wskaźniki makroekonomiczne.

 

Dzisiejsza publikacja podniosła zmienność na parach z GBP. Funt umacniał się po tym jak godzinę wcześniej zanotował znaczące osłabienie. Kurs GBP/USD w reakcji na dane rósł o około 30 pipsów i próbuje wrócić powyżej wybitego wcześniej wsparcia na poziomie 1,301.

 

GBP/USD - M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk