• Odbierz prezent
bezrobocie w wielkiej brytanii

Dane z brytyjskiego rynku pracy okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań, co umocniło funta brytyjskiego. Ten jest coraz mocniejszą walutą i w przypadku pary GBP/USD notowany jest na poziomach obserwowanych przed załamaniem kursu w połowie 2016 roku.

 

Bezrobocie zgodnie z prognozą utrzymało się na poziomie 4,3% piąty miesiąc z rzędu. Jest to najniższa stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii od połowy lat 70-tych XX wieku.

 

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii

uk

 

Średnie wynagrodzenia z wyłączeniem premii rosły w listopadzie o 2,4% r/r, choć oczekiwania były nieco niższe (2,3% r/r). Zgodnie z prognozą rosły jednak wynagrodzenia z uwzględnieniem premii – 2,5% r/r.

 

W reakcji na publikację funt umacniał się nieznacznie. W przypadku pary GBP/USD reakcja wzrostowa miała zasięg ponad 20 pipsów. Kurs tej pary kształtuje się obecnie w okolicy 1,41 i jest najwyższy od 1,5 roku – kształtuje się na poziomach zbliżonych do tych sprzed referendum w sprawie Brexitu.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk