• Odbierz prezent
bezrobocie w anglii

Dzisiejsze dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii wypadły niepomyślnie dla funta brytyjskiego, choć nie wydają się one stanowić zagrożenia dla podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w najbliższych miesiącach.

 

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii niespodziewanie wzrosło w Wielkiej Brytanii w grudniu z 4,3% do 4,4%. Ekonomiści oczekiwali, że utrzyma się na poziomie z ostatnich 5 miesięcy, odpowiadającym ponad 42-letnim minimom. Pozytywną zapowiedzią są jednak dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za styczeń, które wypadły lepiej od oczekiwań i wskazały na spadek liczby wniosków.

 

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii

bezrobocie w wielkiej brytanii

 

Dane o wynagrodzeniach wypadły w miarę neutralnie. Średnie wynagrodzenia z wyłączeniem premii rosy co prawda szybciej niż oczekiwano (2,5% r/r, przy prognozie na poziomie 2,4% r/r), ale dynamika uwzględniająca premię była równa prognozom (2,5% r/r).

 

Funt zareagował na dane z rynku pracy wyraźnym osłabieniem. Wzrost bezrobocia okazał się zaskoczeniem, choć wydaje się, że na ten moment nie sygnalizuje on problemów na rynku pracy. Na plus należy przy tym zapisać solidne tempo wzrostu wynagrodzeń.

W reakcji na publikację danych kurs GBP/USD zniżkował o ponad 40 pipsów.

 

GBP/USD – M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk