• Odbierz prezent
bezrobocie w wielkiej brytanii
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

Dzisiejsze dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii okazały się pozytywne dla funta. Nie były jednak w stanie trwale go umocnić.

 

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii utrzymała się w sierpniu na poziomie 4,3% (zgodnie z prognozą). Jest to również najniższa stopa bezrobocia od ponad 42 lat. Rozczarowały jednak dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych we wrześniu (+1,7 tys., przy prognozie na poziomie +1,0 tys.) i rewizja tych danych za sierpień (z -2,8 tys. do -0,2 tys.).

 

Bezrobocie

bezrobocie

 

Dane o wynagrodzeniach okazały się nieznacznie lepsze od zakładanych. W ujęciu rok do roku średnie wynagrodzenia z uwzględnieniem premii rosły w sierpniu o 2,2%, przy prognozie na poziomie 2,1%. Wynagrodzenia z wyłączeniem premii rosły o 2,1%, przy prognozie na poziomie 2,0%.

Wyższa dynamika wynagrodzeń oznacza potencjalnie wyższą od oczekiwanej presję inflacyjną. Jest to zatem kolejny czynnik przybliżający nas do pierwszej od dekady podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

 

Po publikacji dzisiejszych danych funt zareagował umocnieniem. W przypadku pary GBP/USD obserwowaliśmy wzrost kursu o prawie 30 pipsów. Ruch ten nie został jednak utrzymany, gdyż bardzo szybko kurs wrócił w okolice poziomów sprzed publikacji.

 

GBP/USD – M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk