• Odbierz prezent
bezrobocie w wielkiej brytanii
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

Dzisiejszy raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii miał charakter mieszany. Dane osłabiły jednak brytyjską walutę, co wynikało z rozczarowujących danych o wynagrodzeniach.

 

Choć nie oczekiwali tego ekonomiści, to stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła w lipcu z 4,4% do 4,3%. Jest to najniższy poziom bezrobocia w tym kraju od 32 lat, co pokazuje, że przynajmniej na ten moment proces Brexitu nie ma negatywnego wpływu na zatrudnienie w Wielkiej Brytanii.

 

Stopa bezrobocia

bezrobocie w wielkiej brytanii

 

Zacieśniający się rynek pracy nie wpływa jednak na szybszy wzrost wynagrodzeń, co jest negatywnym sygnałem. W lipcu wynagrodzenia z uwzględnieniem premii i bez ich uwzględnienia rosły o 2,1% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jest to takie samo tempo jakie odnotowano w czerwcu, z tym, że ekonomiści oczekiwali wzrostu o 2,2% bez uwzględniania premii i o 2,3% z premiami.

 

Po publikacji danych obserwowaliśmy osłabienie funta. Ruch ten wynika z negatywnego wpływu danych o wynagrodzeniach na perspektywy podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Niższa presja inflacyjna ze strony wynagrodzeń zmniejsza szanse na to, że zbyt duże odchylenie inflacji od celu Banku Anglii zmusi decydentów do nieznacznego schłodzenia gospodarki, w celu zahamowania rosnącej inflacji.

Kurs GBP/USD w reakcji na dane zniżkował o około 20 pipsów.

 

GBP/USD - M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk