• Odbierz prezent
Funt przeceniony o 17 groszy. Najgłębsze spadki od 2018 roku

Kurs funta przeżywa ciężki okres. Jeszcze nie tak dawno przedłużenie negocjacji dot. Brexitu powodowało wzrosty brytyjskiej waluty. Wyniki głównych partii do Parlamentu Europejskiego jasno pokazują, że wyborcy mają już dość zarówno partii rządzącej jak i największej partii opozycyjnej. To oczywiście powoduje, że zyskują ugrupowania w Wielkiej Brytanii mniej popularny. Gdy podliczymy głosy oddane na partie będące zwolennikami Brexitu to sytuacja jest klarowana. Brytyjczycy chcą Brexitu, ale z porozumieniem z Unią Europejską. Aktualnie za jednego funta płacimy 4 złote i 85 groszy.

Najgłębsza przecena brytyjskiego funta od miesięcy

Fala spadkowa, która na parze GBP/PLN buduje się nieprzerwanie od 6 maja, zniosła już kurs o ponad 17 groszy. Tym samym zanegowany został byczy scenariusz mówiący o odbiciu funta od poziomu 4.8695. Tak wynikało chociażby z analizy poziomów Fibonacciego. Aktualnie najbliższym wsparciem dla pary GBP/PLN jest poziom 4.85. Jest to minimum średnioterminowego trendu spadkowego. Niestety dla osób zarabiających w funtach nie jest to poziom przez rynek istotnie przetestowany. To zmniejsza szansę na utrzymanie funta powyżej 4.85. Gdyby ten pułap został przez rynek pokonany to kolejne wsparcie kształtuje się na odległym poziomie 4.76 złotego. Na ten moment spadków do tego poziomu nie można wykluczyć.

Wykres funta do złotego GBPPLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN. Z naniesionymi: horyzontalnym poziomem wsparcia oraz zasięgami Fibo. Źródło: MetaTrader 4.0

Nie lepiej wygląda sytuacja funta do dolara GBP/USD na interwale dziennym

Funt nie traci tylko w stosunku do złotego. Podobną sytuację obserwujemy na parze funt do dolara. Wprawdzie ostatnie dni przyniosły odreagowanie, ale po pierwsze było ono niewielkie, a po drugie już prawie w całości zostało zniesione. Dodatkowo gdy zerkniemy na pozycje graczy u brokera CMC Markets to aż 78% inwestorów dalej wierzy we wzrosty brytyjskiej waluty. To oczywiście nie stanowi argumentu za umocnieniem się funta. Jak pokazują statystyki większość najczęściej nie ma racji.

Pozycje inwestorów na parze GBP/USD

Pozycje inwestorów indywidualnych na parze funt do dolara. Źródło: CMC Markets

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk