• Odbierz prezent
Funt powalczy o 5 złotych i 20 groszy? Analizujemy kurs funta do złotego GBPPLN

Miniony tydzień dla par walutowych Forex minął pod znakiem funta. To ta waluta była w centrum zainteresowania inwestorów indywidualnych. Powód banalnie prosty - mieliśmy aż 3 głosowania w Izbie Gmin. Co więcej okazało się, że Brytyjczycy zagłosowali dokładnie tak jak wyglądał najbardziej prawdopodobny scenariusz. Chociaż w niektórych przypadkach sytuacja była podbramkowa. Wystarczy zobaczyć jaką różnicą w głosach Parlament odrzucił możliwość twardego Brexitu. Całe zamieszanie spowodowało dynamiczne umocnienie się funta. Tak jak sygnalizowałem wcześniej, o ile sytuacja wygląda dobrze pod kątem liczbowym, o tyle gdy spojrzymy na wykres nie jest już aż tak kolorowo. Ostatnie sesje były trudne do rozegrania, a kolejne dni mogą przynieść jeszcze mniej oczywiste rozstrzygnięcia.

Najważniejsze wydarzenia dla funta w nadchodzącym tygodniu

Zerknijmy jak kształtują się najważniejsze wydarzenia dla brytyjskiej waluty w nadchodzącym tygodniu. We wtorek o godzinie 10:30 pojawią się informacje z brytyjskiego rynku pracy. Poznamy średnie wynagrodzenie z uwzględnieniem premii oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. To bezsprzecznie dane, które muszą wpłynąć na kurs funta. W środę, o godzinie 10:30 poznamy wskaźnik CPI w ujęciu rocznym. To jednak wydarzenia wieczorne skradną rynkowy show. Około godziny 18:00 dojdzie do głosowania w Izbie Gmin w sprawie umowy dotyczącej Brexitu. Sytuacja jest conajmniej dziwna bo będzie to już 3 głosowanie nad planem Theresy May, gdzie 2 poprzednie przegrała z kretesem. Widać tylko delikatną poprawę na korzyść premier, ale wydaje się, że może być to zbyt mało, żeby w środę przegłosować plan dot. Brexitu. W czwartek, 21 marca, poznamy jeszcze istotne odczyty dotyczące funta. O 10:30 opublikowana zostanie sprzedaż detaliczna, a o 13:00 decyzja w sprawie stóp procentowych. Co oczywiste rynek oczekuje utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Czeka nas zdecydowanie ciekawy tydzień, sprawdźmy zatem jak kształtuje się sytuacja techniczna na parze funt złoty GBPPLN.

Najważniejsze wydarzenia dla funta w tym tygodniu

Kalendarz najważniejszych wydarzeń ekonomicznych dla funta w nadchodzącym tygodniu

Kurs funta zaatakuje nowe maksimum?

Sytuacja techniczna jest bardzo ciekawa, ale rytm nadawać będą wydarzenia ekonomiczne, a w tym przede wszystkim głosowanie w Izbie Gmin. Gdyby doszło do przegłosowania planu Theresy May to funt powinien zareagować falą wyprzedaży. W takim przypadku jest realna szansa na ponowny spadek poniżej 5 złotych. Najbliższe wsparcie wynosi 4.98 złotego i to na tym poziomie kurs funta może znaleźć oparcie. Chociaż wydaje się, że przegłosowanie tego planu może oznaczać wykreowanie nowego trendu, który polegać będzie na kalkulacji strat ponoszonych przez Wielką Brytanię w związku z opuszczeniem Unii, co może wydarzyć się najpewniej do 30 czerwca (o ile plan zostanie przegłosowany). W przypadku kolejnej porażki Theresy May kurs funta powinien ponownie wzrosnąć. Dlaczego? Ponieważ możliwość opuszczenia Unii bardzo mocno oddali się w czasie. Ciężko uwierzyć, że w przeciągu zaledwie 2 kolejnych miesięcy uda się wypracować coś co będzie satysfakcjonowało zarówno Unię jak i Brytyjczyków. Tym bardziej, że Unia nie widzi innego rozwiązania niż dotychczas wynegocjowania umowa. Najbliższy opór dla funta kształtuje się na poziomie 5 złotych i 7 groszy.

Wykres funta złotego

Wykres funta do złotego GBPPLN

W poniedziałek o godzinie 8:00 odbędzie się spotkanie LIVE dotyczące aktualnej analizy walut, serdecznie zapraszam!

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk