• Odbierz prezent
Funt po 4,90 PLN. Euro przy 4,41 zł. Kurs dolara w okolicach 3,74 złotego. Komentarz walutowy – mocne otwarcie miesiąca

Lipiec na rynkach upłynął w dobrych nastrojach i pierwsza sesja sierpnia przyniosła kontynuację tego trendu. W USA padły kolejne rekordy, świetne nastroje mieliśmy też w Europie. Złoty zyskał głównie wobec franka. Najważniejszą pozycją we wczorajszym kalendarzu był odczyt indeksu ISM w Stanach Zjednoczonych. Pokazał on wzrost z 52,6 pkt. w czerwcu, do 54,2 pkt. w lipcu, a co jeszcze ważniejsze komponent nowych zamówień wzrósł aż do 61,5 pkt. i był najwyższy od grudnia 2018.

Mocne PMI raportowane były też w Europie, w tym w Polsce, gdzie indeks zaliczył trzeci mocny wzrost, tym razem do poziomu 52,8 pkt. Tym samym udało się przełamać barierę 50 pkt. po raz pierwszy od listopada 2018, a same dane są najlepsze od sierpnia 2018. Mocne indeksy PMI pokazują, że globalna gospodarka kontynuuje ożywienie. To oczywiście dobra informacja. Jednak z interpretacją tych danych należy być w tym roku szczególnie ostrożnym, ponieważ dane niewiele mówią nam o tempie poprawy, a wiadomym jest, że ma ona miejsce z bardzo niskiej bazy (o czym przypomniały w ubiegłym tygodniu dane o PKB za drugi kwartał). Cały czas nie ma porozumienia ws. pakietu fiskalnego w USA. Przewodnicząca Demokratów w Izbie Reprezentantów powiedziała, że choć rozmowy będą kontynuowane, nie spodziewa się ona porozumienia w tym tygodniu. Rynkom zdaje się to jednak nie przeszkadzać.

Wczoraj technologiczny indeks Nasdaq zaliczył kolejny rekord wszechczasów, zaś S&P500 notowany był najwyżej od marca i do rekordu też nie brakuje mu wiele. Mocne wzrosty widzieliśmy także na europejskich giełdach. Rynki są przekonane, że Kongres ostatecznie przyjmie pakiet w obliczu zbliżających się wyborów. Na rynku walutowym dolar próbował odrabiać straty z lipca, ale szampańskie nastroje utrudniały to zadanie. W efekcie początek miesiąca przyniósł jedynie stabilizację kursów. Dziś przed nami mniejsza liczba publikacji. Najważniejszą z nich będzie raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA – te dane poznamy o 14:30 naszego czasu. Tymczasem o 9:05 dolar (USD) kosztuje 3,7453 zł, euro (EUR) 4,4097 złotego, frank (CHF) 4,0828 zł, zaś funt (GBB) 4,9004 złotego.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk