• Odbierz prezent
Funt po 3.00, a może po 5 złotych? Upokarzająca klęska Theresy May w sprawie Brexitu jest realna

We wtorek oczy całego świata finansowego zwrócone są w stronę Wielkiej Brytanii, gdzie wieczorem po godzinie 20:00 dojdzie do głosowania na temat przyjęcia planu przygotowanego przez Theresę May w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Dla kursu funta to chwile niezwykle istotne. Inwestorzy na całym świecie oczekują ogromnej zmienności. Już na sesji poniedziałkowej dało się odczuć nerwowe reakcje kursu funta do dolara GBPUSD oraz kursu funta do złotego GBPPLN. W szczególności gdy napływały do nas kolejne informacje na temat stanowiska poszczególnych członków Parlamentu ws. planu Theresy May. W tym artykule dokładnie opiszemy możliwe scenariusze, które mogą pojawić się po głosowaniu, a także kompleksowo opiszemy kwestię Brexitu.

Theresa May z największą porażką w brytyjskim Parlamencie od wieku?

Problem dzisiejszego głosowania to nie tylko kwestia wahań kursu funta, a przede wszystkim kwestia przyszłości gospodarki Wielkiej Brytanii. Według szacunków Theresa May może z kretesem przegrać dzisiejsze głosowanie. Przegrana dużą liczbą głosów może spowodować nawet, że Theresa May zrezygnuje ze stanowiska premiera bądź Partia Pracy (partia opozycyjna) złoży wniosek o wotum nieufności dla jej rządu. Według szacunków co najmniej 70 członków z jej Partii Konserwatywnej,  a także niektórzy sojusznicy z Unionistycznej Partii Demokratycznej dołączą do opozycji i zagłosują przeciw przyjęciu planu Theresy May. Taki scenariusz oznaczałby, że plan zostanie odrzucony różnicą ponad 150 głosów. To spowodowałoby katastrofę, a tym samym największą porażkę w głosowaniu parlamentarnym w Wielkiej Brytanii od ponad wieku! Jest jeszcze możliwość, że część osób z Partii Konserwatywnej wstrzyma się od głosu. To oznaczałoby porażkę o 100 głosów, co i tak będzie najgorszym wynikiem od pierwszej wojny światowej. Nietrudno wyobrazić sobie co może się wydarzyć z kursem funta gdy rzeczywiście tak wyglądać będzie wtorkowe głosowanie.

Grunt pod Theresą May się wali. Świadczy o tym wczorajsze przemówienie przed wtorkowym głosowaniem

O tym, że przygotowywany przez 2 lata plan opuszczenia Unii Europejskiej może zostać odrzucony przez Parlament Theresa May bardzo dobrze zdaje sobie sprawę. To między innymi wynik przesunięcia głosowania w Parlamencie z grudnia na styczeń. Wydaje się jednak, że ten krok tylko opóźnił i tak już nieuchronną decyzję Parlamentarzystów. W obliczu upokarzającej porażki w kluczowym głosowaniu nad jej Brexitem, prosiła prawodawców z Wielkiej Brytanii o wsparcie oraz stawienie czoła 'realnemu ryzyku' opóźnienia Brexitu bądź nawet jego odwołania.

Theresa May ostrzegała przeciwników, którzy nie poprą jej ze względu na tzw. przepis zabezpieczający, mówiący o otwartej granicy z Irlandią po Brexicie. Podkreślała, że Unia Europejska nie zaakceptuje innego rozwiązania w tej kwestii.

Co może wydarzyć się po głosowaniu w sprawie planu Theresy May dotyczącego Brexitu?

Najbardziej prawdopodobne wydaje się odrzucenie planu Theresy May. Świadczy o tym przede wszystkim zachowanie kanclerz Niemiec Angeli Markel, która pozwoliła na dodatkowe ustępstwa, jeśli posłowie odrzucą jej zmianę. To powoduje, że w zasadzie negocjacyjnie Theresa May jest na spalonej pozycji. Trudno byłoby sobie wyobrazić, że politycy z Wielkiej Brytanii nie skorzystają z opcji wynegocjowania lepszych warunków. Wydaje się, że istotna będzie różnica jeżeli chodzi o liczbę głosów. W przypadku gdy Theresa May przegra ilością powyżej 100 głosów to praktycznie przygotowany plan nie ma szans na realizację.

Możliwe scenariusze w związku z wieczornym głosowanie w Parlamencie

Omówmy najpierw najmniej prawdopodobny scenariusz. W przypadku gdy Parlament zaakceptuje plan Theresy May to następnie trafi on na głosowanie w Parlamencie Europejskim. Po pozytywnym głosowaniu w Parlamencie Europejskim następnie plan trafi do głosowania w Radzie Europejskiej. Praktycznie niemożliwym jest, że któraś z europejskich instytucji odrzuci plan Theresy May. Po głosowaniu w Radzie powinien nastąpić Brexit na warunkach zaproponowanych przez Premier Wielkiej Brytanii. To wszystko powinno nastąpić do końca marca 2019 roku. Następnie będzie miał miejsce około 2 letni okres przejściowy, po którym Wielka Brytanii powinna funkcjonować jako niezależny od Unii kraj.

 Harmonogram wyjście Wielkiej Brytanii

Harmonogram wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej według dotychczasowych ustaleń

Kurs funta i jego reakcja na pozytywny wynik głosowania

W sytuacji gdy plan Theresy May zostanie zaakceptowany w Wielkiej Brytanii kurs funta nie powinien wzrosnąć. Ostatnie reakcje umacniania się funta brytyjskiego miały miejsce w związku z tym, że jest cień szansy na odrzucenie Brexitu, a tym samym może dojść do ponowienie referendum w Wielkiej Brytanii na temat opuszczenia Unii Europejskiej. W przypadku przyjęcia planu Brexit praktycznie stanie się faktem. Większość analityków uważa, że w roku Brexitowym kurs funta GBP nie powinien wzrosnąć. W końcu Wielka Brytania zacznie realnie kalkulować krótkoterminowe straty wynikające z opuszczenia Unii Europejskiej.

Niepewna sytuacja w przypadku odrzucenia planu

W przypadku gdy plan nie przejdzie głosowania nie będzie oznaczało automatycznego przerwania prac nad planem. Parlament może głosować nad projektem więcej niż jeden raz, a także może wydawać oświadczenia polityczne w sprawie wątpliwości. W przypadku gdy May przegra ogromną liczbą głosów może podać się do dymisji. W takim przypadku ciężko powiedzieć i spekulować jak może wyglądać plan nowego rządu.

Po przegranej bardziej prawdopodobnym wydaje się głosowanie nad wotum nieufności dla rządu. W przypadku gdy w Parlamencie przeszło by wotum nieufności oznaczałoby to usunięcie Theresy May ze stanowiska i w rezultacie pojawiłaby się próba utworzenia nowego rządu. To wiąże się z ryzykiem przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii.

W przypadku gdy wotum nieufności zostanie odrzucone May pozostanie na stanowisku i podda pod głosowanie kolejną wersją planu. Na przedstawienie nowego planu będzie miała niewiele czasu. Kolejne głosowanie może przynieść ponowny impas, które również może doprowadzić do dymisji Theresy May. W przypadku gdy May przepcha drugi plan to rozpoczną się negocjacje z Unią Europejską, które może postanowienia nowego planu odrzucić. Jest jednak szansa, że Unia nieznacznie ugnie się pod naporem brytyjskich Parlamentarzystów i zdecyduje się na drobne zmiany w umowie.

Kurs funta w przypadku gdy plan zostanie odrzucony

W przypadku gdy plan zostanie odrzucony kurs funta powinien się umocnić. Wczorajsza reakcja w przypadku kurs funta do dolara GBPUSD oraz kursu funta do złotego GBPPLN nie pozostawia złudzeń. Wraz z kolejnymi głosami niepewności i szansami na odrzucenie planu kurs funta umacniał się. W przypadku kursu funta do złotego GBPPLN umocnienie przekraczało chwilami 2 grosze. Pytanie pozostaje tylko jak mocne może pojawić sie umocnienie waluty brytyjskiej. Ruchy dzienne przekraczające 10 groszy nie są wykluczone. W przypadku samego referendum w sprawie Brexitu kurs funta spadł o ponad 30 groszy.

Kurs funta do dolara GBPUSD oraz kurs funta do złotego GBPPLN sytuacja techniczna

Niepewność widoczna jest na wykresach par walutowych z funtem brytyjskim. W przypadku kursu funta do dolara GBPUSD obserwujemy nieznaczne osłabianie się waluty brytyjskiej. Spadki przekraczają 50 pipsów. Najbliższy poziom wsparcia dla kursu funta wynosi 1.2811. Opór stanowi ostatnie maksimum z sesji poniedziałkowej. Wynosi ono 1.2927 dolara. W przypadku kursu funta do złotego na interwale H4 widoczne są długie górne cienie. Maksimum ostatnich świec przekracza poziom 4.83 złotego. Aż do samego wieczoru sytuacja na parach walutowych z funtem brytyjskim będzie niejasna i należy spodziewać się skokowości ceny.

 Kurs funta do złotego GBPPLN oraz funta do dolara GBPUSD

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN oraz kursu funta do dolara GBPUSD we wtorek, 15 stycznia

Źródlo grafiki głównej- bloomberg.com

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk