• Odbierz prezent
Funt oszalał. WOW! Co tu się wydarzyło? Dolar, euro oraz frank tąpnęły, ale to kurs funta pobił rekordy

To był oszałamiający tydzień na rynku walutowym Forex. Nie brakowało nieoczekiwanych rozstrzygnięć, ale przede wszystkim nie zawiodła zmienność. Inwestorzy mogli cieszyć się silnymi ruchami dolara, euro, franka. Ale tak naprawdę rekordy pobił funt, który zareagował na bardzo pozytywną informacje w sprawie Brexitu. Dolar USD/PLN sesję piątkową zamknie w okolicach 3 złotych i 89 groszy. Kurs franka CHF/PLN powinien zakończyć sesje powyżej 3.90 PLN. Kurs euro EUR/PLN wyciągnął wcześniejsze spadki i osiągnął poziom 4.30. Sensacyjnie zachowuje się kurs funta GBP/PLN. W zaledwie 2 dni wzrósł o 15 groszy! Przy takich zmianach musimy sprawdzić jak aktualnie wyglądają wykresy popularnych kursów walut, a zaczniemy od pary funt do złotego GBP/PLN.

Kurs funta GBP/PLN ostatni raz tak eksplodował w połowie 2017 roku

Wzrosty o 15 groszy w przeciągu dwóch sesji to nie jest normalna sytuacja. Ostatni raz taki scenariusz na parze funt do złotego GBP/PLN miał miejsce w 2017 roku … i dotyczył oczywiście Brexitu. Tym razem zamieszanie, również, dotyczyło opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Jak informowały media blisko finalizacji rozmów jest Borys Johnson oraz premier Irlandii Północnej L. Varadkara. To właśnie kwestia granic celnych jest najbardziej spornym tematem w negocjacjach, a granica pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną będzie jedyną granicą lądową pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Co więcej media obiegła również informacja na temat kolejnego spotkania ministra ds Brexitu i głównego negocjatora Unii Europejskiej Barniera. To sprawiło, że rynek i pary walutowe z funtem zaczęły dosłownie skakać. Kurs funta dopiero o godzinie 14:00 wyhamował z optymizmem. Trzeba przyznać, że to był zwariowany tydzień dla funta do złotego. Jeszcze w czwartek atakowany był poziom 4 złotych i 78 groszy, a 48 godzin później znajdujemy się 15 groszy wyżej. Czyżby droga do 5 złotych stała otworem? Jeżeli kolejne komunikaty będą pozytywne to bez najmniejszych problemów kurs funta powinien poszybować powyżej psychologicznej bariery 5 złotych.

Kurs funta do złotego wykres GBP/PLNWykres funta do złotego GBP/PLN. Kurs funta był królem zmian w minionym tygodniu

Dolar USD/PLN w cieniu funta

Gdyby funt pod koniec tygodnia nie zaliczył drastycznego umocnienia to byłby to niezwykle udany tydzień dla złotego. Już drugi tydzień z rzędu polski złoty pokazuje siłę. Dolar regularnie traci na wartości. Od wierzchołka przecena wynosi już ponad 13 groszy. Kurs dolara zatrzymał się dopiero na istotnym wsparciu wynoszącym 3 złote i 89 groszy. W tym tygodniu nie pojawiła się żadna istotna informacja, która mogła wpłynąć na kurs dolara, a mimo to spadki sięgnęły 4 groszy.

Kurs dolara do złotego USD/PLN wykres dolaraKurs dolara do złotego na interwale dziennym. To już 3 dzień spadkowy z rzędu dla dolara

Frank ulgą

Dobra passa nie omija frankowiczów. Od wyroku TSUE kurs franka CHF/PLN nieustannie spada. Tym razem przeceniony został o kolejne 3 grosze. To oznacza, że od wierzchołka spadki przekroczyły 16 groszy. Ostatnie godziny handlowe sesji piątkowej przynoszą nieznaczne odreagowanie, ale szansa na wyciągnięcie franka powyżej poziomu otwarcia jest znikoma. Kurs franka sesje powinien zamknąć w okolicach 3 złotych i 91 groszy.

Kurs franka do złotego CHF/PLN wykres frankaKurs franka do złotego na interwale dziennym. Poziomem docelowym fali spadkowej mogą być okolice 3.85 PLN

Kurs euro EUR/PLN wrócił do swoich poziomów

Nie długo trwała bycza przygoda na parze euro do złotego. Wzrosty sięgały 4 złotych i 40 groszy, ale wystarczyły dwa tygodnie, żeby kurs euro zanurkował o 10 groszy. Tym samym tendencja boczna, która od prawie dekady utrzymuje się na parze EUR/PLN, powinna trwać w najlepsze. Zamknięcie sesji piątkowej wypada dokładnie w połowie konsolidacji. To oznacza, że na sygnały do zajmowania jakichkolwiek pozycji przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

Kurs euro do złotego EUR/PLN wykres euroKurs euro do złotego EUR/PLN w końcu wrócił do środka tendencji bocznej

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk