• Odbierz prezent
Funt odrobił już 20 groszy! Złoty odstaje od franka i dolara. Nawet euro zalicza udany tydzień

Za nami kolejne ciekawe, sierpniowe sesje. Trzeba przyznać, że zmienność na rynku walutowym Forex w tym miesiącu wyjątkowo dopisuje. Wielu zawodowych inwestorów w sierpniu planuje swój urlop, a to oznacza, że przed nosem przechodzą im świetne okazje inwestycyjne. Kursy euro, dolara, funta oraz franka wyglądają interesująco. Sam funt, w zaledwie 2 tygodnie, odreagował falę spadkową, ponad 20 groszowymi wzrostami! Cały czas obserwujemy silnego franka, co może  niepokoić frankowiczów. Kurs dolara również się umacnia, ale po weekendowym tweecie Donalda Trumpa sytuacja może być niezwykle ciekawa. Poniedziałek zapowiada się zatem interesująco.

Kurs franka bolączką frankowiczów

Analizę rozpocznijmy od kursu franka CHF/PLN. Miniony tydzień był już 8 z rzędu tygodniem wzrostowym. Od początku czerwca frank umocnił się w stosunku do złotego o ponad 25 groszy. To dużo, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że o tyle samo wzrósł kurs franka, ale przez cały 2018 rok. 2-tygodnie temu widoczna była chwilowa słabość kupujących, ale ostatnie 5 sesji rozwiały wątpliwości. Inwestorzy poszukują bezpiecznej przystani i znajdują ją właśnie we franku szwajcarskim. Najbliższy poziom oporu to lokalne maksimum wynoszące 4 złote i 5 grosze. Piątkowe zamknięcie wypadło na poziomie 4 złotych i 2 groszy. Zatem odległość do poziomu jest niewielka.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Wykres franka do złotego na interwale tygodniowym. Zaznaczone na czerwono zostały lokalne poziomu wsparcia oraz oporu

Kurs funta w końcu rośnie - za jednego funta zapłacimy już 4 złote i 83 grosze

Od 2 lat funt nieustannie pozostaje pod presją Brexitu. Widmo opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię spędza sen z powiek nie tylko inwestorów. Szczególnie narażeni są przedsiębiorcy, którzy cały czas niewiedzą w jakich warunkach przyjdzie im funkcjonować już od 1 listopada. Silne wzrosty funta należy traktować jako odreagowanie wcześniejszych spadków. Docelowo kurs funta może wzrosnąć nawet w rejony 4 złotych i 90 groszy.

Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN na interwale tygodniowym. Źródło: tradingview.com

Kurs dolara pozytywnie zaskakuje. Martwić mogą tzw. górne cienie

Zamiast złotówek trzymasz dolary? Jeżeli tak, to mam dobrą wiadomość. Cały czas znajdujemy się w tendencji wzrostowej, co oznacza, że rzeczywiście lepiej mieć w portfelu walutę amerykańską niż polską. Tweet Donalda Trumpa może wnieść trochę zamieszania i poniedziałkowe otwarcie dla par walutowych z dolarem amerykańskim może być mocno niespodziewane. Zamieszanie jest praktycznie gwarantowane. Najbliższy poziom wsparcia dla kursu dolara USD/PLN wynosi 3 złote i 90 groszy.

Kurs dolara do złotego USD/PLN wykres

Wykres dolara do złotego USD/PLN. Interwał tygodniowy. Na czerwono zaznaczona została formacja klina zwyżkującego, z której doszło do nieoczekiwanego wybicia w górę.

Nudne euro? To już nieaktualne

Po ile jest euro? Dla większości odpowiedź oczywista- 4.30 PLN. Nie tym razem. Kurs euro względem złotego zmierza w okolice 4.40. To oznacza, że już na dniach powinien odbić się test lokalnego poziomu oporu. Warto odnotować, że przejście pomiędzy strefą wsparcia a oporu, zajęło zaledwie 4 tygodnie. To naprawdę niewiele jeżeli chodzi o EUR/PLN.

Wykres euro do złotego EUR/PLN interwał tygodniowy

Wykres euro do złotego EUR/PLN  na interwale tygodniowym. Możemy spodziewać się sporej zmienności

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk