Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,06%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,02%
GBP / PLN5,04-0,03%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta odrabia straty po nocnej wyprzedaży. Dolar USD/PLN spadł o 0,2%, euro delikatnie w górę

Roman Ziruk | 17:05 11 grudzień 2019
Kurs funta odrabia straty po nocnej wyprzedaży. Dolar USD/PLN spadł o 0,2%, euro delikatnie w górę
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Brytyjska waluta wczoraj w nocy doświadczyła wyraźnej presji po publikacji finalnej wersji kluczowego sondażu przed nadchodzącymi wyborami w Wielkiej Brytanii. Dzisiejsze zachowanie funta sugeruje jednak, że inwestorzy nadal są przekonani, że zdecydowanym zwycięzcą czwartkowych wyborów będą torysi.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,1%, wahając się w okolicy poziomu 4,29. Kurs euro do dolara EUR/USD zakończył dzień na nieco większym plusie, podchodząc do okolic 1,11.

Wspólnej europejskiej walucie wczoraj sprzyjały dobre „miękkie” dane ze strefy euro. Odczyty ZEW opisujące nastroje ekonomiczne w Niemczech i strefie euro w grudniu zaskoczyły na plus. Odczucia względem bieżącej sytuacji gospodarczej w największej gospodarce strefy euro nadal są mocno pesymistyczne, jednak oczekiwania względem przyszłości uległy bardziej zauważalnej poprawie: indeks nastrojów ekonomicznych wzrósł z poziomu -2,1 w listopadzie do 10,7 w grudniu, tym samym znalazł się na najwyższym poziomie od lutego 2018 roku. Wyraźny skok odnotował też analogiczny indeks dla strefy euro.

„Twarde” dane, zwłaszcza te dotyczące produkcji przemysłowej, nadal nie wskazują na poprawę sytuacji w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do danych ankietowych, „twarde” dane są dość wsteczne - najświeższy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej opisuje sytuację z października. Poprawa sentymentu - jeśli będzie kontynuowana - prędzej czy później powinna znaleźć odzwierciedlenie również w „twardych” odczytach.

Kurs funta GBP

Reklama

Kurs funta do złotego GBP/PLN we wtorek spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 5,07-5,11. Po początkowym wzroście do kolejnego rekordowego poziomu od kwietnia
2017 roku, brytyjska waluta doświadczyła wyprzedaży związanej z publikacją finalnego odczytu szacującego wynik brytyjskich wyborów parlamentarnych modelu MRP opracowanego przez YouGov. Nowe badania sugerują, że torysi powinni otrzymać nie 359 – jak szacowano pod koniec listopada – a 339 miejsc w Izbie Gmin. Model sugeruje, że Partia Konserwatywna powinna zdobyć więcej miejsc niż w 2017 roku (317) i uzyskać większość w Izbie Gmin: większość ma jednak wynieść 28 miejsc, a nie 68, jak model wskazywał dwa tygodnie temu.

Po wczorajszej wyprzedaży, funt odrobił jednak sporą część strat. Inwestorzy cały czas zdają się być przekonani, że rezultatem czwartkowych wyborów będą samodzielne rządy Partii Konserwatywnej i – w konsekwencji – uporządkowany Brexit.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN we wtorek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,86-3,88. Początek tygodnia nie przyniósł zbyt wielu informacji z USA. W kontekście wojny handlowej USA i Chin warto wspomnieć, że Chińczycy oraz rynek liczą na to, że Stany Zjednoczone odsuną w czasie kolejną rundę ceł, które mają wejść w życie w niedzielę, 15 grudnia. Powinno to umożliwić kontynuację rozmów, które – jak liczą inwestorzy – zakończą się podpisaniem “fazy pierwszej” porozumienia w handlu między krajami.

 

Dzisiejsza, chyba najważniejsza w tym tygodniu publikacja makro ze świata nie przyniosła większych zaskoczeń. W listopadzie inflacja CPI w USA podbiła wprawdzie do poziomu 2,1% w ujęciu rocznym, z poziomu 1,8% notowanego w poprzednim miesiącu, konsensus Bloomberga oczekiwał jednak wzrostu inflacji o dość zbliżonej skali (do poziomu 2%). Bazowy indeks z kolei zgodnie z oczekiwaniami znalazł się na poziomie 2,3%, tym samym co w zeszłym miesiącu. Dane nie zmieniają zbyt mocno obrazu amerykańskiej gospodarki.

Reklama

 

Dziś wieczorem czeka nas jeszcze decyzja FOMC ws. stóp procentowych. Ani rynek, ani my nie spodziewamy się zmiany stóp procentowych. Decyzja, jak i konferencja prasowa po spotkaniu FOMC najpewniej przejdą bez większego echa. W obliczu ostatnich danych makroekonomicznych, a szczególnie naprawdę dobrego raportu z amerykańskiego rynku pracy w listopadzie, który poznaliśmy w piątek, decydenci najpewniej potwierdzą swoje stanowisko wait-and-see.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

20:00 – decyzja FOMC o poziomie stóp procentowych

20:30 – konferencja prasowa po spotkaniu FOMC

Reklama

 

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Roman Ziruk

Roman Ziruk

Członek zespołu analitycznego Ebury, wielokrotnie nagradzanego za trafność prognoz walutowych i regularnie zajmującego wysokie miejsca w rankingach Bloomberga. Ebury to globalna firma posiadająca status instytucji pieniądza elektronicznego, która pomaga eksporterom i importerom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych. Fintech eliminuje bariery w obszarze rozliczeń, finansowania handlu, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem kursowym. Umożliwia dokonywanie transakcji w ponad 130 walutach (w tym chiński juan, czeska i szwedzka korona, lira turecka, rupia indyjska, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso).

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER

 


Reklama

Czytaj dalej