• Odbierz prezent
Funt o 13 groszy w dół! Kurs dolara eksplodował. Frank na tragicznym poziomie. Euro o 8 groszy w górę?!

To był szalony tydzień na rynku walutowym Forex. Koronawirus dosłownie zaraził rynki finansowe zmiennością. Kapitał uciekł do surowców? Nic z tych rzeczy. Indeks surowcowy CRB spadł do poziomów obserwowanych w latach 90. ubiegłego wieku. Co zatem rośnie? Przede wszystkim eksplodował kurs dolara. Para USD/PLN zaliczyła prawie 20 groszowy rajd! Skąd te wzrosty? Ponad tydzień temu Fed zdecydował na obniżkę stóp procentowych aż o 50 punktów bazowych, stąd obserwowaliśmy spadek wartości dolara. Ryzyko kryzysu związane z rozwojem pandemii koronawirusa spowodowało, że w szaleńczym tempie kapitał ze złotego przeniósł się na amerykańską walutę. To domena sytuacji kryzysowych. O dziwo, bardzo mocno zareagował kurs euro. Para EUR/PLN znajduje się już w okolicach maksimów trendu bocznego. Tym razem, zważywszy na globalną sytuację, ryzyko wybicia z konsolidacji jest jak najbardziej realne.

Kapitał popłynął do franka. Kurs CHF/PLN rośnie jak na drożdżach

Ostatni raz na poziomie 4.14 PLN kurs franka znajdował się w 2016 roku! Tym razem wzrosty mają zdecydowanie mocniejsze podłoże. Kapitał szuka bezpiecznych przystani, ale w przypadku franka taka sytuacja może być zguba. W szczególności gdy spojrzymy na parę EUR/CHF. Ryzyko interwencji banku centralnego Szwajcarii jest bardzo wysokie. Oczywiście reakcja powinna polegać na próbie ograniczenia wzrostów szwajcarskiej waluty. Na razie za jednego franka musimy płacić ponad 4 złote i 14 groszy.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Funt zanurkował. Dlaczego?

Funt został brutalnie potraktowany przez inwestorów. W sytuacji, w której rynek szuka bezpiecznych przystani, funt, który boryka się z tematem Brexitowych negocjacji, absolutnie nie jest pierwszym wyborem inwestycyjnym. Na szerokim rynku obserwujemy wręcz kosmiczną przecenę brytyjskiej waluty. W 3 tygodnie kurs funta spadł o ponad 26 groszy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2016 roku. Funtowi ciąży Brexit, a koronawirus wydaje się być tylko i wyłącznie gwoździem do trumny brytyjskiej gospodarki. Przynajmniej w taki sposób aktualną sytuację ocenia rynek.

Kurs funta do złotegoWykres funta do złotego GBP/PLN na interwale dziennym. Obserwujemy gwałtowną przecenę funta

Co się dzieje na rynkach? Kiedy skończy się przecena?

Piątkowa sesja przyniosła chwilową ulgę. Wzrosty w przypadku polskich indeksów nie były obiecujące. Zdecydowanie lepiej było w przypadku indeksów w USA. Różnica jest jednak taka, że rządzącym w Stanach zależy na giełdzie, a rządzący w Polsce zdają się nie zauważać problemów giełdowych parkietów. Chcesz wiedzieć więcej? Oglądaj transmisje z piątkowego zamknięcia rynków.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk