• Odbierz prezent
Funt nieco mocniejszy. Widmo twardego Brexitu oddaliło się

Wczoraj tuż przed północą odbyło się głosowanie w Izbie Gmin, które miało na celu zapobieżenie wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Jest to istotny krok, który wykonali brytyjscy politycy, aby nie doprowadzić do chaosu w przypadku twardego Brexitu.

Projekt ustawy, której sama premier Theresa May była przeciwna, wygrał zaledwie jednym głosem i przejdzie teraz do wyższej izby Parlamentu, aby w czwartek proces legislacyjny mógł zostać zakończony. Dodatkowo, jak już wiemy, prowadzone są rozmowy z opozycją. Torysi premier May i opozycyjna Partia Pracy Jeremy'ego Corbyna przeprowadzą intensywne rozmowy w celu znalezienia kompromisowego stanowiska w sprawie stosunków z Unią Europejską po Brexicie. Liderzy partii przeprowadzili już wstępne dyskusje w środę, które opisali jako „konstruktywne” i zgodzili się wyznaczyć zespoły do kontynuowania rozmów.

Powyższe informacje pozytywnie wpływają na funta brytyjskiego, który o poranku jest najmocniejszą walutą z grona głównych walut świata, zyskując do dolara czwarty dzień z rzędu.

1

Kurs funta do dolara GBPUSD. Źródło: platforma Conotoxia.

Niemniej jednak z punktu widzenia analizy technicznej wciąż nie został przełamany potencjalny poziom oporu wyznaczony przez górne ograniczenie w formacji flagi oraz przez pokonaną wcześniej linię trendu wzrostowego - testowaną obecnie z drugiej strony.

Również inwestorzy na rynku opcji zaczęli przychylnym okiem patrzeć na łagodniejszą formę Brexitu. Dla dwutygodniowych risk reversals, które terminem wygaśnięcia pokrywają 12 kwietnia, przewaga opcji PUT nad CALL spadła do 176 pb. z 219 pb.

Nota prawna

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk