• Odbierz prezent
dane makroekonomiczne
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z Wielkiej Brytanii - Jak na dane zareagował rynek walutowy

Dziś o 10:30 poznaliśmy dane z gospodarki Wielkiej Brytanii dotyczące sprzedaży detalicznej. Pozytywne dane nie zdołały jednak umocnić brytyjskiej waluty, która w ostatnim czasie osłabiała się pod wpływem wydarzeń w Brukseli.

 

W przypadku sprzedaży detalicznej obserwowaliśmy w lutym spadek w ujęciu miesięcznym i wzrost w ujęciu rocznym. Przy czym spadki były mniejsze niż się spodziewano a wzrosty większe.

Po wzroście o 2,3% (m/m)  w styczniu sprzedaż detaliczna spadła w lutym o 0,4%, przy czym prognozy zakładały spadek o 0,7%. W ujęciu rocznym nastąpił zgodny z oczekiwaniami wzrost o 3,8%, ale dodatkowo pozytywnie zrewidowano dane ze stycznia (z +5,2% do +5,4%).

Bazowa sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym zmniejszyła się w lutym o 0,2%, co jest znacznie lepszym wynikiem niż oczekiwany spadek o 1% (w styczniu nastąpił wzrost o 2,3%). W ujęciu rocznym obserwowaliśmy wzrost o 4,1% wobec prognozy 3,4%. Tutaj również dokonano pozytywnej rewizji styczniowego odczytu (z +5% do +5,1%).

 

Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy po odczytach podwyższonej zmienności. Dobre dane nie umocniły funta, który w pierwszej chwili słabł w stosunku do dolara. Para GBPUSD znajduje się obecnie na poziomie silnego wsparcia. Przed odczytami można było liczyć na to, że pokażą one która strona ma większą siłę na obecnym poziomie. Zejście poniżej poziomu 1,406 otworzy drogę do testu ostatnich dołków ma poziomie 1,38 i być może już wkrótce zobaczymy kurs funta poniżej tego poziomu.

 

Wykres 1. GBPUSD - H4

FXMAG forex funt na technicznym wsparciu, ale dobre dane nie dały siły do odbicia 1


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk