• Odbierz prezent
Funt może szykować się do ponownego skoku zmienności

W zakresie timingu newsów na temat Brexitu nie znamy dnia, ani godziny. Jeśli jednak spojrzeć na zachowanie funta w ostatnim czasie, rynek ewidentnie uodpornił się na kolejne, brexitowe doniesienia i zdaje się czekać na impuls wreszcie z jakiejś innej strony. Tym mogły być dzisiejsze dane z brytyjskiego rynku pracy, ale wypadły w pobliżu oczekiwań, zwłaszcza na poziomie stopy bezrobocia i dynamika płac. Delikatne rozczarowanie pojawiło się jedynie ze strony większej ilości wniosków o zasiłki.

Webinar: TREND Trader – Gotowa do użycia uniwersalna strategia trendowa

Spadającą zmienność GBP widać nie tylko na poszczególnych parach, ale też indeksie tej waluty.

Wykres funta

GBP Index - wykres H4 

Jeśli spojrzymy na dostępny na exeria.com indeks funta brytyjskiego, w oczy rzuca się przede wszystkim trwający od ładnych paru dni marazm. Widać to także po zachowaniu wskaźnika ATR, który spadł już do wartości, których dawno nie widzieliśmy. Tak niskie jego odczyty mogą zatem sugerować, że ponowny skok zmienności czai się tuż za rogiem. Co może podpowiadać technika? Aktualna konsolidacja w kształcie lekko wzrostowego kanału re-testuje horyzontalną strefę oporową (czerwone oznaczenie), zatem w tej sytuacji bardziej naturalnym faworytem wydaje się podaż.


Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. Od 2006 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie także analityk w Exeria.com.  

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk