• Odbierz prezent
Funt mocno w górę. Przełamuje 4.95. Do 5 złotych brakuje 3 grosze

Sesja wtorkowa prezentuje się zdecydowanie ciekawiej niż poniedziałkowe zmagania. Już teraz zmienność na parze funt do złotego GBPPLN wynosi prawie 4 grosze, a to jeszcze nie koniec dnia handlowego. Podczas sesji europejskiej funt zaliczył epizod spadkowy, najpierw o godzinie 9:00 i następnie pierwsza reakcja na publikację z rynku pracy przyniosła chwilowe jedno groszowe osłabienie się brytyjskiej waluty. Od tamtego momentu nieustannie kurs funta rośnie. Przełamany został poziom 4 złotych i 95 groszy, który stanowił dla mnie istotny sygnał do zajmowania pozycji długich. Scenariusz osiągnięcia pułapu 5 złotych przez kurs funta został przeze mnie opisany w tym artykule.

Kurs funta do złotego - brakuje niewiele do 5 złotych

Od ostatniego głosowania w Izbie Gmin, które odbyło się pod koniec stycznia nieustannie pojawiają się artykuły mówiące o możliwości osiągnięcia psychologicznej bariery 5 złotych. Ta możliwość wydaje się aktualnie najbardziej prawdopodobna do zrealizowania. Sygnały techniczne wyglądają mocno pro wzrostowo. Z resztą dla funta to jedna z ostatnich okazji do umocnienia się przed 29 marca. Wtedy właśnie nastąpi Brexit i Brytyjczycy spróbują funkcjonować w nowej rzeczywistości.

 Kurs funta do złotego 19 luty CMC Markets

Funt do złotego GBPPLN na platformie CMC Markets

Inwestorzy indywidualni obstawiają wzrosty kursu funta złotego GBPPLN

Ciekawie prezentuje się statystka pozycji inwestorów indywidualnych na platformie domu maklerskiego CMC Markets. Aż 67% z nich utrzymuje pozycje długie. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę wartość pozycji to już sprawa nie jest tak oczywista. 50% pozycji to pozycje długie i dokładnie tyle samo stanowią pozycje krótkie. To oznacza, że z każdym kolejnym wzrostem kursu funta liczba osób z pozycjami zacznie spadać. Pamiętajmy o tym, że pod kątem psychologicznym łatwiej jest nam akceptować małe zyski, niż pozwalać im rosnąć.

 Pozycje graczy na parze funt złoty GBPPLN

Pozycje inwestorów indywidualnych na platformie CMC Markets. Ponad połowa inwestorów obstawia wzrosty kursu funta do złotego GBPPLN

Theresa May próbuje ratować sytuację

Sytuacja w Parlamencie brytyjskim co raz bardziej sie zaognia. W Partii Pracy pojawił się pierwszy rozłam, a politycy, którzy odeszli z partii oponują za ponownym referendum w sprawie Brexitu. 28 lutego w Izbie Gmin przewidziane jest kolejne głosowanie, tym razem nad przejęciem kontroli przez Parlament nad Brexitem. To ponowna próba przeforsowania takiego rozwiązania W styczniu zakończyła się fiaskiem.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk