• Odbierz prezent
Funt mocno reaguje na przełomową decyzję BoE

Decydenci z BoE nie zaskoczyli dziś rynków decyzją dotyczącą stóp procentowych. Na przełomowy ruch bankierów centralnych funt zareagował osłabieniem, co wiązało się z ostrożną postawą członków MPC i słabszymi prognozami gospodarczymi.

 

Zgodnie z oczekiwaniami decydenci z Banku Anglii podnieśli poziom benchmarkowej stopy procentowej o 25 punktów bazowych do 0,50%. Jest to poziom, który przed ubiegłoroczną obniżką stóp procentowych (w następstwie decyzji o Brexicie), obowiązywał przez 7 lat. Decyzja została przegłosowana stosunkiem głosów 7:2, czyli nieco lepszym niż prognozowano (6:3). To pierwsza podwyżka stóp procentowych od ponad dekady. W oświadczeniu zaznaczono, że ewentualne przyszłe podwyżki stóp procentowych będą stopniowe i ograniczone.

 

Stopa procentowa BoE

boe

 

Oświadczenie do decyzji MPC było dość ostrożne. Decydenci podkreślili negatywny wpływ Brexitu na perspektywy gospodarcze. Ryzyko związane z tym procesem uznali za znaczące. Zaznaczono przy tym, że polityka pieniężna nie jest w stanie zapobiec negatywnym efektom Brexitu, ale może wspomóc gospodarkę w procesie dostosowania się do nowych warunków.

W ‘Raporcie o inflacji’ zawarto nowe prognozy dla głównych wskaźników makroekonomicznych. Prognozy na koniec 2017 roku zostały podniesione: dla dynamiki PKB z 1,3% do 1,5%, a dla inflacji z 2,8% do 3,0%. Obniżono jednak prognozy dla 2018 roku: dla dynamiki PKB z 1,8% do 1,7%, a dla inflacji z 2,5% do 2,4%. Te prognoz mogą płynąć na spadek oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych przyszłym roku.

 

W reakcji na decyzję MPC funt w pierwszej chwili wystrzelił w górę (kurs GBP/USD rósł o ponad 50 pipsów), by za chwilę dynamicznie zmienić kierunek (kurs GBP/USD spadał o ponad 120 pipsów względem poziomu sprzed publikacji). Na taką reakcję rynków wpływ mógł mieć bardzo ostrożny ton oświadczenia MPC, a także obniżenie prognoz gospodarczych dla przyszłego roku.

 

GBP/USD – M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk