• Odbierz prezent
Funt mocno reaguje na dobre dane o wynagrodzeniach

Dane z brytyjskiego rynku pracy pozytywnie zaskoczyły i okazały się lepsze od prognoz ekonomistów. Funt umocnił się dzięki dobrej dynamice wynagrodzeń.

 

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło w styczniu z 4,4% do 4,3%, choć nie spodziewali się tego ekonomiści. Tym samym powróciliśmy do poziomów obserwowanych w drugiej połowie ubiegłego roku, które odpowiadają ponad 42-letnim minimom.

 

Bezrobocie

bezrobocie

 

Kluczowe okazały się jednak dane o wynagrodzeniach. Ich dynamika wzrosła w porównaniu do grudnia. W ujęciu rok do roku średnie wynagrodzenia z wyłączeniem premii rosną o 2,6% r/r (zgodnie z prognozą), ale wzrost po uwzględnieniu premii to już 2,8% r/r (prognoza: 2,6% r/r).

 

Choć opublikowane wczoraj dane o inflacji wskazały na wyraźny spadek dynamiki cen, to dzisiejsze dane o wynagrodzeniach wskazują, że ciasny rynek pracy może generować dodatkową presję inflacyjną. W odpowiedzi na mocne dane funt umacniał się dziś. W przypadku pary GBP/USD  reakcja wzrostowa miała zasięg około 50 pipsów.

 

GBP/USD – M5

gbpusd


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk