• Odbierz prezent
Funt i euro kończą tydzień mieszanym bilansem. Kurs dolara przed sporą korektą? Podsumowanie tygodnia

Nadal malejące oczekiwania wobec przyszłych podwyżek stóp przez FED, stały się jednym z kluczowych tematów dla kursu dolara. Na niecałe 2 tygodnie przed grudniowym posiedzeniem, prawdopodobieństwo ruchu w górę o 25 p.b. spadło do 78 proc. (wg Reuters), a w przyszłym roku jest wyceniana jedna i to „niepełna” podwyżka.

 

Kurs dolara przed sporą korektą?

Aktualny kurs dolara znajdziesz tutaj!

Rynek „łapał za słowa” członków FED, którzy wspominali o konieczności zachowania większej ostrożności w przyszłych decyzjach, a niektórzy z nich dodawali, że jesteśmy blisko neutralnego poziomu stóp. Kurs dolara nie stracił jednak znacząco, gdyż ponownie eskalowały obawy związane z pełnowymiarową wojną handlową pomiędzy USA, a Chinami po tym, jak zaczęły pojawiać się wątpliwości, czy 90-dniowy rozejm cokolwiek zmieni we wzajemnych relacjach. Tymczasem dolar USD jest pośrednio traktowany jak bezpieczna przystań, do której „teoretycznie” należą frank szwajcarski CHF i jen japoński JPY.

Czytaj także: Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie

Rozmawiamy z autorem książki "Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie". Paweł Bodnar, jest autorem książki i osobą, która zarządzała rachunkami osób trzecich bez stosownej licencji. W 2017 roku poniosła dramatyczną porażkę na rynku tracąc nie tylko swoje środki, ale również swoich klientów. Pow.. Czytaj
Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie

Czy kurs euro zareaguje na obawy związane z wojnami handlowymi?

Mieszany bilans dla euro. Z jednej strony cieniem kładą się utrzymujące się obawy związane z wojnami handlowymi i prognozami na przyszły rok ze strony ECB (posiedzenie 13 XII) – według spekulacji ECB potwierdzi zakończenie programu QE, ale środki będą jeszcze długo reinwestowane, a w przyszłym roku może rozważyć kolejną rundę tanich pożyczek dla banków (TLTRO).

To sygnał, że ECB może skupić się na ewentualnych podwyżkach stopy depozytowej (w latach 2019-2020), a nie refinansowej. Z drugiej strony pewnym wsparciem dla euro mogą być informacje z Włoch, gdzie oczekuje się, że w przyszłym tygodniu tamtejszy rząd przedstawi Brukseli nowe założenia do przyszłorocznego budżetu zakładające zejście z deficytem do 2,0 proc. PKB, lub nieco niżej. Niemniej największą zagadką może być Brexit, który też ma duży wpływ na euro.

Szukasz aktualnego kursu euro? Notowania kursu euro znajdziesz tutaj!

Tydzień kończy się mieszanymi nastrojami dla kursu funta!

Bilans tygodnia jest mieszany, teoretycznie szanse na przegłosowanie wynegocjowane z UE są niskie (mimo tego premier May nie chce przesuwać terminu z 11. XII), ale pojawiają się szanse na alternatywne scenariusze zmniejszające ryzyko „chaotycznego” Brexitu – ETS orzekł, że Wielka Brytania może jednostronnie zrezygnować z Brexitu (szersza wykładnia zostanie opublikowana 10.XII o godz. 9:00), parlament przeforsował poprawkę, która daje mu prawo do przejęcia negocjacji z UE. To powoduje, że kontynuowany jest proces przymykania sporego nawisu krótkich pozycji na GBP, które grały na „czarne scenariusze”. Aktualny kurs funta znajdziesz tutaj!

Nota prawna

 

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk