• Odbierz prezent
Funt GBP zmaga się z Brexitem. Ważne wtorkowe dane wpłyną na kurs funta

O godzinie 10:30 w Wielkiej Brytanii opublikowany zostanie raport z rynku pracy dla Wielkiej Brytanii co oczywiście powinno wpłynąć na notowania brytyjskiej waluty. Aktualnie kurs funta wynosi 4.9428, ale już za kilka godzin sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Sprawdźmy jak wyglądają prognozy oraz jakie dane zostaną opublikowane dla funta 19 lutego.

10:30 - raport z rynku pracy Wielkiej Brytanii

Średnie wynagrodzenie na wyspach dynamicznie rośnie. Co więcej tempo wzrosty zaczyna nabierać rozpędu. W ubiegłym miesiącu odczytu (listopad) było to 3.3 %, natomiast za grudzień według prognoz tempo to powinno wynieść 3.4%. Trudno się temu dziwić. Brytyjczycy muszą oferować coraz więcej swoim pracownikom skoro sytuacja z Brexitem jest jedną wielką niewiadomą. Wzrost płac może przełożyć się na wzrost inflacji, a to wpłynąć może na stopy procentowe. Takie przyrosty są największe od dekady, ale na początku XXI wieku notowaliśmy większe odczyty dotyczące średniego wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii.

Średnie wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii

Tempo zmian średniego wynagrodzenia w UK od 2015 roku

Stopa bezrobocia maleje z miesiąca na miesiąc, tak nisko ostatni raz była w 1974 roku!

Aktualnie stopa bezrobocia wynosi 4.0%. Prognozowana wartość również wynosi 4.0%, a to oznacza, że analitycy oczekują, że w grudniu liczba osób pracujących nie zmieniła się w istotny sposób. Odczyt niższy niż 4% może znacząco wpłynąć na umocnienie się funta w stosunku do innych walut.

 stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii od lat 70' ubiegłego wieku

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych najniższe od września ubiegłego roku?

Ostatnie 4 odczyty tego wskaźnika były znacząco gorsze niż wartość prognozowana. Tym razem oczekiwania analityków wyglądają równie optymistycznie co poprzednie. Prognozuje się, że liczba wniosków spadnie do poziomu 12 tysięcy, wobec 20,8k poprzednio. To optymistyczne założenie. Realia mogą nie być aż tak dobre. Każdy odczyt poniżej 12 tysięcy powinien wpłynąć na wzrosty kursu funta.

 Wnioski o zasiłek

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii

Sytuacja kursu funta do złotego oraz funta dolara GBPUSD

Kurs brytyjskiej waluty od ostatniej sesji handlowej wykazuje niższą zmienność. To oczywiście pokłosie oczekiwania na raport z rynku pracy i kolejne informacje dotyczące Brexitu. Kurs funta dolara GBPUSD po przełamaniu bariery 1.2945 może zacząć budować nową krótko terminową falę wzrostową. W przypadku kursu funta do złotego GBPPLN takim punktem zapalnym byłoby przełamanie 4 złotych i 95 groszy.

Kurs funta dolara GBPUSD 19 luty
Kurs funta dolara GBPUSD na interwale dziennym

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk