• Odbierz prezent
Funt (GBP) tonie — konsekwencja luzowania polityki fiskalnej
fot. pexels.com

Prawdopodobnie wydarzenia z piątku 23.09.2022 r. oraz poniedziałku 26.09 przejdą do historii. Historii dla Wielkiej Brytanii i funta brytyjskiego niestety niechwalebnej. Dziś w nocy brytyjska waluta w relacji do dolara amerykańskiego (GBP/USD) była najtańsza w historii, spadając pod poziom 1,0500.

 

Konsekwencja zmian w podatkach w UK wobec funta brytyjskiego

W piątek pojawiły się propozycje zmian w podatkach w Wielkiej Brytanii, które mają wprowadzić największy pakiet stymulacji fiskalnego od 1972 r. Jak podała agencja Bloomberg, funt szterling spadł aż o 4,7 proc. dziś w nocy i osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara, po tym jak Kwasi Kwarteng zasygnalizował, że nadchodzą kolejne cięcia podatkowe. Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii powiedział w niedzielę BBC: "Jest więcej cięć podatkowych na horyzoncie. Chcę zobaczyć w ciągu najbliższego roku, że ludzie zatrzymują więcej swoich dochodów, ponieważ wierzę, że to Brytyjczycy będą napędzać tę gospodarkę."

notowania funta brytyjskiego

Źródło: Conotoxia MT5, GBPUSD, MN

Dlatego funt traci przy cięciu podatków?

Po pierwsze gospodarkę Wielkiej Brytanii dotknęła wysoka inflacja, która zdaniem Banku Anglii może utrzymywać się powyżej 10 proc. jeszcze przez kilka miesięcy. Po drugie Bank Anglii planuje bądź już teraz planował sprzedaż obligacji na rynku, aby ściągać pieniądz, zacieśniając dodatkowo w ten sposób politykę monetarną, w celu walki z inflacją. Po trzecie cięcie podatków to zmniejszanie wpływu do budżetu, które to wpływy zazwyczaj można uzupełnić, sprzedając obligacje inwestorom. Po czwarte mniej podatków to więcej pieniędzy w kieszeni Brytyjczyków w dobie szalejącej inflacji. Podsumowując, obecne działania mogą prowadzić do pojawienia się ogromnej podaży długu (czym wyższa podaż, tym zazwyczaj niższa cena, tym wyższe oprocentowanie obligacji), wyższych kosztów jego obsługi oraz utrudniona walka z inflacją. To z kolei może zmuszać Bank Anglii do dalszych podwyżek, a te mogą pchać gospodarkę w recesję. To wszystko może odbijać się na utracie zaufania inwestorów zagranicznych do rządu Wielkiej Brytanii, gdzie politycy działają na przekór Bankowi Anglii. Na dziś rynek wycenia możliwość podwyżek stóp procentowych o 150 pb w dwa miesiące, zaś w rok główna stopa procentowa może wzrosnąć nawet w stronę 6 proc. Teraz już nie tylko po to, aby walczyć z inflacją, ale po to, aby zachęcić inwestorów.

Przy takim działaniu nietrudno o to, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli i prowadziła do pewnego rodzaju spirali, którą trudno jest zatrzymać. Niemniej działania polityczne władz brytyjskich mogą w tym momencie do takiej spirali prowadzić. Zdaniem rynku rosną szanse na parytet GBP wobec USD jeszcze w tym roku.

 

Czy wiesz, że kontrakty CFD pozwalają handlować zarówno na spadkach, jak i na wzrostach cen?

Instrumenty pochodne umożliwiają otwieranie pozycji kupna i sprzedaży, a tym samym inwestowanie przy wzroście, jak i spadku kwotowań. W Conotoxia możesz wybierać spośród CFD na ponad 100 parach walutowych. Chcąc na przykład znaleźć CFD na GBP/USD, wystarczy wykonać 4 proste kroki:

  1. Aby uzyskać dostęp do Trading Universe - nowoczesnego centrum produktów i usług finansowych, informacyjnych, inwestycyjnych i społecznych za pomocą jednego konta Smart, zarejestruj się tutaj.
  2. Kliknij “Platformy” w sekcji “Invest&Forex”
  3. Wybierz jeden z rachunków: demo lub live
  4. Na platformie MT5 lub cTrader wyszukaj poszukiwaną parę walutową CFD i przeciągnij ją do okna wykresu. Użyj opcji handlu jednym kliknięciem lub otwórz nowe zlecenie prawym przyciskiem myszy.

 

Nota prawna Conotoxia Ltd.

 


Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych CMC Markets Polska. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk