• Odbierz prezent
Funt (GBP) i dolar australijski (AUD) z szansą na wzrosty. Niejasna sytuacja dolara amerykańskiego (USD) w parach z jenem (JPY)

Początek wtorkowej sesji przynosi osłabienie jena w głównych parach. Jedynie dolar (USD) wykazuje oznaki słabości. Jak się prezentują zasięgi i scenariusze transakcyjne na popularnych parach z jenem?

Czytaj także:

Oba kierunki możliwe na USDJPY

Od marca kurs USDJPY porusza się w spadkowym kanale cenowym, ale ostatni miesiąc to ruch boczny w postaci formacji trójkąta symetrycznego. To sprawia, że z interwału dziennego póki co trudno wskazać kierunek dalszego rozwoju akcji cenowej. Jedynym wyjściem jest poczekanie, aż kurs wybije się z formacji i przy okazji pokona jeden z dwóch kluczowych poziomów: wsparcia w obszarze 105.20-105.30 lub oporu przy ok. 107.00. W pierwszym przypadku powinno dojść do kontynuacji spadków w kierunku wskazywanym przez spadkowy kanał cenowy. Po wybiciu górą kanału i formacji trójkąta popyt powinien dostać wiatru w żagle.

 Wykres 1. Kurs dolara do jena (USD/JPY), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs dolara do jena (USD/JPY), interwał dzienny

AUDJPY na wsparciu – jeden krok od dalszych wzrostów

Na pierwszy rzut oka widać, że para AUDJPY porusza się w trendzie wzrostowym. Pod koniec sierpnia doszło do wybicia poziomu oporu w okolicach 76.80 i od tej pory służy on jako wsparcie dla ceny. Kilka dni temu nastąpiła nieudana próba wybicia w dół tego poziomu jednak wybroniona przez byki. Utworzyło to formację outside bara. Dzisiejsza sesja rysuje jak na razie formację pinbara, jednak kluczowe będzie jej zakończenie. Ostatnią przeszkodą przed dalszymi wzrostami jest lokalny poziom oporu przy ok. 77.5-77.6. Z kolei nagły atak podaży i wybicie w dół poziomu wsparcia na 76.8 i przy okazji linii trendu może odwrócić tendencję w średnim terminie.

 Wykres 3. Kurs funta do jena (GBP/JPY), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs dolara australijskiego do jena (AUD/JPY), interwał dzienny

Reakcja na poziom na parze GBPJPY – co dalej?

Po silnej przecenie funta w zeszłym tygodniu kurs GBPJPY uklepuje lokalny dołek w okolicach 135.50. Ten poziom w niedalekiej przeszłości był kilkakrotnie testowany i następowała na nim reakcja ceny. Możliwe więc, że nastąpi chwilowa korekta wzrostowa, która może sięgać do poziomu 138.00. Przed ewentualnym zajęciem pozycji należy jak zawsze poczekać na potwierdzenie w postaci świecy pinbar lub formacji świecowej zgodnej z naszym kierunkiem.

 Wykres 3. Kurs funta do jena (GBP/JPY), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs funta do jena (GBP/JPY), interwał dzienny

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk