• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Funt, euro i dolar do franka szwajcarskiego - sprawdzamy wykresy kursów na interwale dziennym

Na początku nowego tygodnia kurs franka szwajcarskiego zniżkuje. Waluta Szwajcarii traci m.in., do dolara amerykańskiego, euro, czy franka szwajcarskiego. Wciąż jednak ma nad tymi walutami techniczną przewagę, co pokazujemy w poniższych analizach par walutowych: EUR/CHF, USD/CHF i GBP/CHF.

 

Sprawdź notowania franka szwajcarskiego (CHF/PLN)

 

Kurs euro do franka szwajcarskiego (EUR/CHF)

Kurs euro do franka szwajcarskiego od maja znajduje się w średnioterminowym trendzie spadkowym. Z perspektywy technicznej aktualnie na rynku  realizowany jest scenariusz spadkowy, oparty o formację RGR. W sierpniu sygnał spadkowy dało nam przebicie poziomu 1,1450, który później został przetestowany od dołu i stanowi obecnie kluczowy opór na rynku. Celem sprzedających jest poziom 1,0980, nie widziany w przypadku kursu EUR/CHF od ponad roku.

Dziś kurs euro do franka szwajcarskiego znajduje się w połowie drogi pomiędzy kluczowym oporem 1,1450, a kluczowym wsparciem 1,0980. W poniedziałek euro zyskuje względem franka szwajcarskiego, testując wcześniejsze lokalne dołki (1,1240), które aktualnie wyznaczają nam drugorzędny opór na wykresie. W tym tygodniu warto będzie obserwować zachowanie kursu EUR/CHF przy strefach oporu. Będą to bowiem dość interesujące miejsca do zajęcia pozycji krótkich, zgodnych z kierunkiem trendu średnioterminowego, a także technicznym sygnałem wynikającym z formacji RGR. Zwrot w dół po teście jednego z oporów 1,1240, 1,1320 lub 1,1450 będzie dobrym sygnałem spadkowym. O pozycjach krótkich można myśleć dopóki kurs euro do franka szwajcarskiego utrzymuje się poniżej poziomu 1,1450.

 

Kurs euro do franka szwajcarskiego powróci do spadków?

Kurs euro do franka szwajcarskiego powróci do spadków?

 

Kurs dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego (USD/CHF)

W przypadku kursu dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego o spadkach mówimy od sierpnia. W tym przypadku z perspektywy technicznej rozgrywany jest scenariusz spadkowy oparty na formacji podwójnego szczytu. Sygnałem spadkowym było przebicie poziomu 0,9800 pod koniec sierpnia. Poziomem docelowym jest dla sprzedających wsparcie przy poziomie 0,9540 – poziom nie widziany od kwietnia tego roku.

Od piątku dolar odrabia straty względem franka, w czym pomogły mu opublikowane pod koniec tygodnia dane z rynku pracy. Kluczowe okazały się dane o wynagrodzeniach, które w sierpniu rosły mocniej niż oczekiwano i najszybciej w tym roku. Dzięki tak dobrym danym rosną oczekiwania rynku co do dokonania jeszcze 2 podwyżek stóp procentowych przez Fed w tym roku. To z kolei sprzyja dolarowi. Dopóki jednak kurs USD/CHF utrzymuje się poniżej poziomu 0,9800 w pierwszej kolejności będziemy obstawiać powrót do spadków. Dlatego warto będzie obserwować ewentualną reakcję rynku na ten poziom, która może stanowić dobrą okazję do zajęcia pozycji krótkiej.

Na wykresie dziennym widzimy co prawda, że aktualne odbicie w górę może zakończyć się utworzeniem formacji podwójnego dołka, ale w obecnym kontekście rynkowym przebicie poziomu 0,9970 nie będzie dla nas stanowiło jeszcze sygnału wzrostowego. Jest to raczej poziom, na którym będziemy czekać na ewentualny zwrot. O pozycjach długich możemy myśleć dopiero po wyjściu kursu ponad poziom 0,9800. Wtedy celem znów staną się tegoroczne szczyty z okolic 1,0050.

 

Kurs dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego z chwilowym odbiciem

Kurs dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego z chwilowym odbiciem

 

Kurs funta brytyjskiego do franka szwajcarskiego (GBP/CHF)

Funt brytyjski to kolejna z walut, która zyskuje w poniedziałek względem franka szwajcarskiego. Kurs GBP/CHF zwyżkuje nawet pomimo tego, że opublikowane po godzinie 10:30 dane na temat produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii okazały się rozczarowujące.

W przypadku pary walutowej GBP/CHF nie mamy aktualnie tak wyraźnych sygnałów spadkowych jak w przypadku omawianych wcześniej rynków, ale również tutaj średnioterminowe perspektywy są spadkowe. Od kwietnia widzimy wyraźny średnioterminowy trend spadkowy. Aktualnie prowadzona korekta spadkowa zmierza w kierunku oporu przy poziomie 1,2710. Jest on wyznaczony przez górne ograniczenie układu overbalance, a także lokalne szczyty z sierpnia. W tym miejscu będziemy obserwowali ewentualną reakcję rynku, która może stanowić atrakcyjną okazję do zajęcia pozycji krótkiej, zgodnej z kierunkiem trendu. Kontynuacja spadków jest scenariuszem bazowym w przypadku kursu funta brytyjskiego do franka szwajcarskiego i pozostanie nim dopóki kurs tej pary utrzymuje się poniżej poziomu 1,2710. Poziomem docelowym dla spadków może być nawet strefa 1,2200-1,2300.

 

Kurs funta brytyjskiego do franka szwajcarskiego w wyraźnym trendzie spadkowym

Kurs funta brytyjskiego do franka szwajcarskiego w wyraźnym trendzie spadkowym


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk