• Odbierz prezent
Funt eksplodował. Brexit pozytywnie wpływa na brytyjską walutę. Kurs funta GBP/PLN blisko 5 złotych

Dla Polaków na Wyspach kurs funta w stosunku do złotego to jeden z czynników, który decyduje o emigracji. Gdyby kurs GBP/PLN zanurkował do 3 złotych, okazałoby się, że nie ma sensu zarabiać w Wielkiej Brytanii bo nie daje ona wyraźnej przewagi nad zarobkami w Polsce. Dodatkowo kosztowne życie na Wyspach przekłada się na mniejsze oszczędności. Taki scenariusz na ten moment jest jednak mało prawdopodobny. W 2019 roku nastąpiło wyraźne odwrócenie tendencji spadkowej na parze GBP/PLN. Po spadkach kurs funta do poziomu 4.60 kurs praktycznie eksplodował. Sprawdźmy co przekłada się na wzrosty kursu funt.

Funt umacnia się pomimo Brexitu

W roku Brexitu kurs funta powinien ulec istotnej przecenie. Takie wypowiedzi było słychać u większości analityków. Do połowy roku taka sytuacja rzeczywiście miał miejsce, ale jak się okazało, najgorsze możliwe scenariusze były już uwzględnione w kursie funta. Brytyjski Parlament uchwalając ustawę dot. twardego Brexitu postawił premiera Wielkiej Brytanii pod ścianą. Borys Johnson, obejmując stanowisko, za priorytet przyjął opuszczenie Unii 31 października. Bez względu na to czy uda się wynegocjować nowe warunki z Unią, czy opuszczenie będzie bez umowne (tzw. Twardy Brexit). Ustawa spowodowała uspokojenie nastrojów. Niepokój społeczny związany z opuszczeniem Unii jest bardzo duży, ale apogeum jest już za nami. W obradach Izby Gmin musiała interweniować królowa, co pokazuje, jak wielkie jest napięcie w Wielkiej Brytanii.

Kurs funta do złotego GBP/PLN wykresWykres funta do złotego GBP/PLN. Odwrócenie trendu stało się faktem

Co dalej z kursem funta?

Biorąc pod uwagę aktualnie trwającą falę wzrostową kurs funta może spokojnie osiągnąć poziom 5 złotych. Już podczas sesji piątkowej GBP/PLN otarł się o pułap 4.98 PLN. Psychologiczna bariera nie powinna być trudna w pokonaniu. Tym bardziej, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kolejne już przedłużenie negocjacji z Unią Europejską. Pytanie tylko, czy kolejne 3, 6 miesięcy są w stanie cokolwiek zmienić? Społeczeństwo brytyjskie zagłosowało za opuszczeniem Unii, a politycy nie mają pojęcia jak to rozegrać. Bezradność jest aż nadto widoczna. Im dłużej całość trwa, tym większa jest szansa na ponowne referendum. Na razie tak mocno odrzucane przez parlamentarzystów. W przypadku takiego scenariusza, kurs funta mógłby eksplodować nawet do poziomu 6 złotych.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk