• Sklep
  • Odbierz prezent
Funt dramatycznie przeceniony. Kurs funta może spaść nawet do 4.77 złotego

Aktualnie trwająca przecena kursu funta to największa fala spadkowa od listopada 2018 roku na parze GBPPLN. Zamieszanie Brexitowe po prawie 4 tygodniowej przerwie daje o sobie znać, a napięcie wywoływane wyborami do Parlamentu Europejskiego odciska swoje piętno. Kurs funta spadł poniżej poziomu 4 złotych i 90 groszy. To może być jednak głębsza korekta, co uderzy w portfele Polaków przebywających na Wyspach. Świadczy o tym kilka sygnałów analizy technicznej.

Wyłamanie z trójkąta symetrycznego zwiastuje głębokie spadki funta

Gdy analizujemy sytuacje rynkową przy użyciu analizy technicznej najczęściej próbujemy na wykresie zidentyfikować popularne formacje cenowe. Na parze funt do złotego taka formacja kształtowała się od marca do maja bieżącego roku. Mieliśmy do czynienia z tzw. trójkątem symetrycznym. W książkowej interpretacji tego układu cenowego mówi się o trójkącie jako układzie zapowiadającym kontynuacje trendu, który poprzedzał daną formację. Na rynku walutowym Forex sytuacja jest jednak inna i często tego typu układy wykorzystuje się do zagrań przeciw panującej tendencji. Sygnał do spadków pojawił się 15 maja. Wtedy to nastąpiło przełamanie dolnej linii ograniczającej zakres wahań trójkąta. Zasięg spadków wynikający z wielkości trójkąta to aż 16 groszy. To może oznaczać, że fala spadkowa zakończy się dopiero na poziomie 4.77 złotego. O tym świadczy jeszcze jedno przesłanie analizy technicznej.

Wykres funta do złotego trójkąt symetryczny

Wykres funta do złotego na interwale tygodniowym z zaznaczoną formacją trójkąta symetrycznego

Fibonacci również wskazuje na głębszą przecenę funta

O tym, że brytyjska waluta może mieć trudniejszy okres świadczą techniki Fibonacciego. Wprawdzie fala spadkowa na ten moment odbiła się od poziomu 100% zasięgu poprzedniej przeceny, ale jeszcze nie nastąpiło zamknięcie tygodnia. Gdyby udało się zakończyć zmagania w tym tygodniu poniżej poziomu 4 złotych i 87 groszy to kolejny zasięg wynikający z liczb Fibo wynosi 161.8, co dają nam spadki do poziomu 4.78. To w dużym stopniu pokrywa się z prognozą wynikającą z formacji trójkąta symetrycznego.

Wykres funta do złotego GBPPLN liczby Fibo

Wykres funta do złotego GBPPLN z zaznaczonym zasięgiem liczb Fibo

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk