• Sklep
  • Odbierz prezent
Funt doczekał się pozytywnych danych z gospodarki

W końcu doczekaliśmy się pozytywnych danych z brytyjskiej gospodarki. Odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej zdołały umocnić funta, ale na ten moment nie są jeszcze wystarczającym argumentem, by mówić o szybkich podwyżkach stóp w Wielkiej Brytanii.

 

W kwietniu obroty w handlu detalicznym były o 1,6% wyższe niż w marcu, choć spodziewano się jedynie wzrostu o 0,8% m/m. Po wyłączeniu sprzedaży benzyny (sprzedaż bazowa) wzrost wyniósł 1,3% m/m, przy prognozie na poziomie 0,4% m/m.

W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna rośnie o 1,6% (prognoza: 0,1% r/r), a bazowa sprzedaż detaliczna o 1,5% (prognoza: 0,1% r/r),

 

Sprzedaż detaliczna r/r

sprzedaż detaliczna

 

Funt długo czekał na bardziej optymistyczne odczyty, gdyż w ostatnim czasie dane z gospodarki najczęściej rozczarowywały, jak np. wczorajsze odczyty inflacyjne. To osłabiało oczekiwania co do szybkich podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i w efekcie odbijało się negatywnie na kursie waluty. Dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu okazały się znacząco lepsze od oczekiwań, w przeciwieństwie do rozczarowujących danych za marzec, które wskazały na spadek obrotów w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dziś, w reakcji na pozytywną publikację funt umacniał się – w przypadku pary GBP/USD obserwowaliśmy wzrost kursu o około 35 pipsów.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk