• Odbierz prezent
Funt brytyjski zyskał. Sprawdzamy do jakich walut! Frank pozostaje "wysoko wyceniany"

Funt zyskał, ale tylko do nielicznego grona walut (w grupie G-10 wygrał z jenem i dolarem). Poznaliśmy naprawdę niezłe dane nt. inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w sierpniu, ale te zderzyły się z kolejnymi wieściami nt. Brexitu.


"Upokorzenie" premier Theresy May

We wcześniejszych wpisach zwracałem uwagę, aby nie budować nazbyt optymistycznych oczekiwań wobec nieformalnego szczytu UE w Salzburgu. Piątkowa prasa w Wielkiej Brytanii określiła go jako „upokorzenie” premier Theresy May, która nie spotkała się ze zrozumieniem unijnych przywódców, którzy określili jej plan z Chequers, jako mało realny. Głównym punktem spornym pozostaje kwestia granicy Irlandii z Irlandią Północną.

Zgarnij książkę Zawód Inwestor giełdowy. Nowe ujęcie w promocyjnej cenie

Sprawdź promocje!


Donald Tusk o Brexit'cie

Tymczasem szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał, że szczyt UE w październiku (18-19.10) będzie testem na to, czy warto będzie zwoływać specjalny szczyt w listopadzie ws. Brexitu, który został wstępnie zapowiedziany na 17-18.11. Fatalna prasa dla premier May może skończyć się przewrotem w Partii Konserwatywnej podczas corocznego zjazdu zaplanowanego na przełom miesiąca. Gdyby do tego doszło, to znacząco wzrosłoby ryzyko „nieuporządkowanego” Brexitu, które do tej pory wyceniano na 25 proc.


Funt jedną z bardziej ryzykownych walut

Funt może być jedną z najbardziej ryzykownych w grupie G-10 walut w najbliższym czasie. W obszarze walut safe-haven uwagę zwraca słabość jena, który tym samym utracił „korelację” z chińskim juanem. Powody? Mieliśmy posiedzenie Banku Japonii, które nie dało żadnych wskazówek, co do ewentualnych zmian w luźnej polityce monetarnej. Premier Shinzo Abe wygrał wewnętrzne głosowanie we własnej partii LDP, które pozwoli mu sprawować fotel lidera już trzecią kadencję.


Frank szwajcarski pozostaje "wysoko wyceniany"

A co z frankiem? W czwartkowym komunikacie SNB użył ciekawego stwierdzenia, iż sytuacja na rynku walutowym jest „delikatna”. Powtórzył jednocześnie, że frank pozostaje „wysoko wyceniany”.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego do złotego CHFPLN prezentujemy tutaj.

To jednak nie wpłynęło na rynek. Kluczowym tematem dla CHF może pozostawać sytuacja w Turcji, oraz wątek związany z włoskim budżetem, chociaż teoretycznie te ryzyka powinny zanikać.

Nota prawna

 

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk