• Odbierz prezent
Funt brytyjski - za nami emocjonująca noc, a przed nami kulminacyjny wieczór

Budowania napięcia przed kluczowym dzisiejszym głosowaniem, to jak realizowanie skrupulatnie przygotowanego scenariusza do dobrego politycznego thrillera z gwiazdorską obsadą - kto wie, może kiedyś powstanie o tym film, scenariusz z dramatycznymi zwrotami akcji w dużym stopniu jest już gotowy, ale brakuje happy endu.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Wczorajszy wieczór był bardzo emocjonujący z racji trwania kolejnych negocjacji na ostatnią chwilę. Premier May i Jean-Claude Juncker debatowali do późnych godzin nocnych i doszli do porozumienia. Jak podał Przewodniczący Komisji Europejskiej albo będzie porozumienie w takim kształcie, jak ustalono, albo go nie będzie. Wtedy dojdzie do Brexitu bez porozumienia lub do odwrotu całego procesu.

Na pozytywne informacje reagował również pozytywnie funt brytyjski. Kurs GBP wystrzelił, aby w relacji do dolara amerykańskiego znaleźć się w okolicach poziomu 1,3280, a w relacji do euro dotrzeć do 0,84753, czyli najniższego poziomu od maja 2017 roku.

Dziś również emocji brakować nie będzie

Czekamy na głosowanie, które powinno odbyć się wieczorem. Głosowanie, w którym premier May chce uzyskać poparcie dla wypracowanego wczoraj porozumienia. Choć nie będzie to łatwe, ponieważ lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn już nawołuje do odrzucenia porozumienia.

Jakich zatem wahań na funcie brytyjskim można oczekiwać podczas dzisiejszego głosowania?

Zmienność dla opcji overnight na kurs funta GBPUSD podskoczyła do poziomu 29 proc., co w przybliżeniu oznacza, że inwestorzy na rynku opcji szacują zmienność w kursie GBPUSD do jutra na poziomie około 250 pipsów. W zaokrągleniu oznacza to, że do jutra możliwe jest, że zobaczymy kurs funta GBPUSD w rejonie 1,3000 lub 1,3500, a będzie to zależeć od tego, jak potoczy się dzisiejsze głosowanie.

Co to oznacza dla złotego i kursu funta do złotego GBPPLN?

W przybliżeniu przy założeniu szacunków inwestorów z rynku opcji na kurs funta GBPUSD oraz przeliczeniu potencjalnych wartości przez obecny kurs dolara USDPLN oczekiwana zmienność wynosi około 10 groszy. Zatem umocnienie funta może prowadzić kurs funta GBPPLN do 5,15, a z kolei osłabienie do 4,95 złotego.

Nota prawna

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk