• Odbierz prezent
Funt brytyjski czeka na ważną decyzję Banku Anglii

Dziś o godzinie 13:00 poznamy najnowszą decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Rynki będą niecierpliwie czekać na komunikat po posiedzeniu decyzyjnym, gdyż może on mieć duże znaczenie dla kursu funta brytyjskiego.

 

Sprawdź notowania kursu funta do złotego (GBP/PLN)

 

Bank Anglii, podobnie jak Bank Kanady i Fed, prowadzi obecnie cykle podwyżek stóp procentowych. Ostatnia podwyżka miała miejsce w sierpniu, co sprawia, że wrześniowe posiedzenie MPC (Monetary Policy Committee) raczej nie powinno zakończyć się zmianami w nastawieniu polityki pieniężnej. Tak uważają również analitycy, którzy prognozują, że kolejna podwyżka stó w Wielkiej Brytanii będzie miała miejsce w maju przyszłego roku. Zgadzają się z tym wskazania rynków, które dają mniej niż 10% szans na kolejną podwyżkę stóp w tym roku i około 30% szans na podwyżkę na jednym z dwóch pierwszych posiedzeń w 2019 roku. Oczekiwania dla maja kształtują się z kolei już na poziomie ok. 60%.

To wszystko nie oznacza oczywiście, że dzisiejsze posiedzenie MPC nie będzie miało znaczenia dla funta. Będzie to bowiem znaczące wydarzenie w kontekście budowy oczekiwań rynków (na podstawie komunikatu, który zostanie przekazany po zakończeniu posiedzenia). Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie perspektywy dla gospodarki Wielkiej Brytanii nieco poprawiły się, co poprawia również pozycję banku centralnego w kontekście kolejnych podwyżek stóp. Po pierwsze, pozytywnie zaskakiwały ostatnie publikacje makroekonomiczne, a po drugie, presja polityczna ze strony Brexitu nieco złagodniała.

 

Sytuacja makroekonomiczna

Dane makroekonomiczne publikowane od czasu ostatniego posiedzenia decyzyjnego MPC są względnie korzystne dla kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych. Gospodarka nieco odbiła w II kwartale po słabym wzroście w I kwartale 2018 roku. Inflacja wciąż utrzymuje się powyżej poziomu docelowego (2,0%), a w lipcu nieznacznie wzrosła. Dane z rynku pracy wskazują, że ten staje się coraz ciaśniejszy (stopa bezrobocia jest najniższa od ponad 43 lat), co generuje presję na wynagrodzenia i może znaleźć odzwierciedlenie w większej presji inflacyjnej.

  • Inflacja wzrosła w lipcu z 2,4% do 2,5% (zgodnie z prognozą)
  • Inflacja bazowa utrzymała się w czerwcu na poziomie 1,9% (zgodnie z prognozą)
  • Stopa bezrobocia spadła w czerwcu do 4,0% (prognoza: 4,2%) i utrzymała się na tym poziomie w lipcu (zgodnie z prognozą)
  • Wynagrodzenia (z uwzględnieniem premii) rosły w czerwcu o 2,4% r/r (prognoza: 2,5% r/r), a w lipcu już o 2,6% r/r (prognoza: 2,4% r/r)
  • PKB wzrósł w II kwartale o 0,4% k/k (zgodnie z oczekiwaniami)
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 0,7% m/m (prognoza: 0,2% m/m)
  • Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,4% m/m (zgodnie z prognozą), a w lipcu o 0,1% m/m (prognoza: 0,2% m/m)
  • Indeks PMI dla przemysłu spadł w sierpniu z 53,8 do 52,8 (prognoza: 53,9)
  • Indeks PMI dla usług wzrósł w sierpniu z 53,5 do 54,3 (prognoza: 53,9)

 

Mniejsze ryzyko polityczne?

W ostatnim czasie funt pozytywnie reagował na doniesienia dotyczące Brexitu. Doniesienia te wskazywały, że Wielka Brytania i Niemcy zdecydowały się porzucić istotne żądania w brexitowych negocjacjach, a rynki uznały to za czynnik ułatwiający osiągnięcie porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską.

Brexit jest jedna z istotnych kwestii, jaką w kształtowaniu polityki pieniężnej musi uwzględniać Bank Anglii. Znajduje się on wciąż w dość niekomfortowej sytuacji, gdzie podwyżki stóp są wymuszone wysoką inflacją, ale nie wynikającą z przegrzania gospodarki. Ta wręcz przeciwnie, od kilku lat systematycznie spowalnia. Podwyższona inflacja to przede wszystkim skutek ryzyka dla gospodarki, jakie generuje Brexit. Wynika ona bezpośrednio z drastycznego osłabienia się funta po referendum w tej sprawie, które mocno odbiło się na cenach produktów importowanych.

 

Na co zareaguje kurs funta?

Jak już wcześniej wskazano, funt będzie dziś reagował przede wszystkim na komunikat banku centralnego. Prawie wszystko zależeć będzie więc od jego charakteru i tego, czy decydenci optymistycznie spojrzą na rozwój sytuacji w gospodarce i wskażą na zmianę poziomu ryzyka politycznego związanego z Brexitem. Istotny może okazać się również rozkład głosów. Ekonomiści oczekują, że decyzja o braku podwyżki zostanie podjęta jednogłośnie (podobnie jak ostatnia decyzja o podwyżce). To sprawia, że jeśli któryś z 9 decydentów opowie się za podniesieniem poziomu stóp, to może to być dla funta pozytywny sygnał.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk