• Odbierz prezent
Funt bije rekordy. Kurs GBP/PLN najwyżej od 2 lat. Dolar, euro, frank daleko w tyle

Brytyjski funt nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Kurs GBP/PLN osiągnął najwyższy od 2 lat poziom, a momentami znajdowaliśmy się nawet w okolicach 5 złotych i 8 groszy. Gdy porównamy wykres walut w stosunku do złotego to zdecydowanie liderem wzrostów pod kątem dynamiki oraz wielkości ruchów jest brytyjski funt. Kurs dolara USD/PLN, kurs franka CHF/PLN oraz kurs euro EUR/PLN rosną, ale wzrosty nie są tak okazałe.

Kurs funta rośnie trzeci tydzień z rzędu

Dla brytyjskiej waluty szczególnie udane są ostatnie tygodnie. W przeciągu niespełna miesiąca funt umocnił się o ponad 13 groszy. Takiej serii nie było w przypadku dolara, euro ani tym bardziej franka. Od sierpnia bieżącego roku, na 16 tygodni, funt rósł przez 11! Dla porównania kurs dolara USD/PLN umacniał się od sierpnia przez okres 8 tygodni. Kurs euro (w tym samym okresie) uległ deprecjacji. Natomiast kurs franka na 16 tygodni rósł przez zaledwie 5!

Wykres funta do złotego GBP/PLN

Wzrosty na parze walutowej funt do złotego GBP/PLN

Dlaczego kurs funta rośnie?

Generalnie najważniejsze pary walutowe z polskim złotym zyskują na wartości. To pokłosie słabych danych ekonomicznych napływających z naszego kraju. Funt jednak rośnie zdecydowanie mocniej niż dolar, euro czy chociażby frank. Dlaczego? To efekt dyskontowania przyszłości i oczekiwać związanych z wyborami do brytyjskiego parlamentu. Brytyjczycy zagłosują już 12 grudnia. Na rynkach finansowych scenariusz, w którym obserwujemy mocniejsze ruchy przed istotnym wydarzeniem jest często spotykaną sytuacją. Na to, w którym kierunku zmierza dany instrument wpływ mają przede wszystkim media. Kupuj plotki, a sprzedawaj fakty - ta maksyma giełdowa zdaje się w najlepszy sposób opisywać sytuację na parze funt do złotego.

Dokąd może dotrzeć kurs funta?

Najbliższy poziom oporu dla pary funt do złotego GBP/PLN wynosi 5 złotych i 12 groszy.

Najbliższy poziom wsparcia dla funta kształtuje się na psychologicznym pułapie 5.00 PLN.

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk