• Odbierz prezent
Fundusze ETF. Zobacz, jak wygląda podsumowanie rekordowego roku dla ETF notowanych na GPW. Ogromny obrót, duża liczba transakcji

Rok 2020 pod wieloma względami był rekordowym rokiem dla ETF notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Był to najlepszy rok pod względem obrotów, liczby transakcji oraz liczby notowanych ETF, gdyż w 2020 Inwestorzy na Książęcej mieli do wyboru 7 ETF.


 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat funduszy pasywnych ETF? Weź udział w najbliższej konferencji Warsaw Passive Investment 2-4 marca 2021!

Zarejestruj się na konferencję


Łączny obrót na ETF od BETA ETF oraz Lyxor w 2020 wyniósł ponad 768 mln zł

Wzrost w ujęciu rok do roku wyniósł 343%. Natomiast 2020 stał się najlepszym rokiem pokonując rok 2015 w którym łączne obroty, wtedy wyłącznie na ETF od Lyxor, wyniosły 274 mln.

Fundusze ETF. Zobacz, jak wygląda podsumowanie rekordowego roku dla ETF notowanych na GPW. Ogromny obrót, duża liczba transakcji   - 1

Największym obrotem cieszył się BETA ETF WIG20Short, którego obroty sięgnęły ponad 200 mln zł

Potwierdza to regułę, że w środowisku wysokiej zmienności, którą niewątpliwie mieliśmy w 2020 roku ETF inverse/leverage cechują się ponadprzeciętną aktywnością. Inwestorzy zajmują pozycję w celach spekulacyjnych, mając nadzieje na ponadprzeciętne zyski w krótkim horyzoncie czasowym bądź w celu zabezpieczenia wartości portfela.

Z tradycyjnych funduszy ETF (long) największy obrót zanotował ETF S&P500 od Lyxor

Obrót sięgający ponad 113 mln jest niewiele niższy niż cały obrót za lata 2017-2019. Analizując obroty ETF na największe amerykańskie spółki widać coroczny wzrost obrotów co sugeruje, że Inwestorzy coraz większą wagę przywiązują do posiadania zagranicznej, zdywersyfikowanej ekspozycji.

Polskie indeksy WIG20 i mWIG40 cechowały się również wysokimi obrotami oscylującymi w okolicach 100 mln zł

ETF WIG20 od Lyxora miał lekko ponad 100 mln obrotu natomiast BETA ETF WIG20TR prawie 96 mln zł. Są to wartości dwukrotnie większe w porównaniu do roku 2019. Jednakże na ETF na WIG20 zdarzały się lata z większym obrotem. Chociażby w 2011 roku obrót tytułami uczestnictwa Lyxor WIG20 wyniósł rekordowe 256 mln zł. ETF odwzorowujący średniego brata WIG20TR, czyli mWIG40TR miał 96 mln obrót.


 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat funduszy pasywnych ETF? Weź udział w najbliższej konferencji Warsaw Passive Investment 2-4 marca 2021!

Zarejestruj się na konferencję


Bardziej imponujący od wzrostu wielkości obrotów jest wzrost liczby transakcji

Otóż w 2020 roku na ETF z GPW w Warszawie zawarto 118 tys transakcji. Dla porównania w latach 2010-2019 tych transakcji łącznie było niewiele więcej gdyż niecałe 124 tys. Pokazuje to niewątpliwie, że ETF przyciągnęły uwagę drobnych Inwestorów, którzy dostrzegli korzyści z taniego odwzorowywania indeksów, które w długim terminie osiągają lepszą stopę zwrotu niż większość aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych o zbliżonej polityce inwestycyjnej.

Największą liczbą transakcji cieszył się ETF na indeks S&P500 na którym zawarto ponad 27 tys. transakcji. Drugim pod tym względem okazał się ETF na polskie średnie spółki (mWIG40TR), który był przedmiotem prawie 20 tys. transakcji.

Taka duża aktywność na rynku wtórnym przełożyła się pozytywnie na aktywa

ETF na WIG20 od Lyxora w swojej10 letniej historii zaliczył drugi najlepszy rok pod tym względem odnotowując napływ ponad 37 mln zł. ETF z rodziny BETA ETF zebrały łącznie ponad 93 mln zł. Największy kawałek tortu przypadł mWIG40TR (43 mln).

Na koniec 2020 roku w ETF na polskie indeksy ulokowane było 370 mln zł

BETA ETF ze swoimi 4 rozwiązaniami (WIG20, mWIG40, WIG20Short, WIG20Lev) zebrał prawie 210 mln natomiast ETF na WIG20 od Lyxora miał 160 mln aktywów pod zarządzaniem. Niestety z powodu notowania na wielu giełdach nie sposób ustalić jakie aktywa przypadają w ETF DAX i ETF S&P500 na polskich inwestorów.


GPW w Warszawie - wiadomości prasowe

Największa giełda regionu Europy Środkowej i Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk