Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98-0,01%
CHF / PLN4,48-0,12%
GBP / PLN5,06-0,05%
EUR / USD1,09-0,01%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,76-0,17%
ROPA WTI82,56-0,30%
ZŁOTO2 160,32-0,05%
SREBRO25,08+0,20%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora

Darek Dziduch | 14:05 11 marzec 2020

Fundusze notowane na giełdzie (ETF) są coraz popularniejsze, o czym dobitnie świadczy fakt, że obecnie wartość środków ulokowanych w ETF-ach na całym świecie przekracza 6 bilionów dolarów, z czego 4 bln dolarów na giełdach w USA. To niemal dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Fundusze ETF stają się coraz bardziej rozpoznawalne i popularne również wśród polskich inwestorów. [Aktualizacja 6 marca 2024, 13:00]

Fundusze ETF - 5 najważniejszych zalet dla inwestora
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Trudno się temu dziwić, gdyż korzystanie z funduszy notowanych na giełdzie wiąże się z licznymi udogodnieniami i ma wiele zalet, o których każdy uczestnik rynku powinien wiedzieć. Co stoi za ogromną popularnością ETF-ów i dlaczego warto się nimi zainteresować? Mimo niewątpliwych zalet funduszy notowanych na giełdzie, nie wolno zapominać, że inwestycje wiążą się z ryzykiem straty.

 

 

1. Łatwość i wygoda inwestowania

Reklama

Fundusze ETF śledzą zachowanie swojego instrumentu bazowego, którym najczęściej jest indeks giełdowy, jak najdokładniej odzwierciedlając jego stopę zwrotu. Oczywistym jest, że indeksy giełdowe składają się przynajmniej z kilkudziesięciu, a nierzadko nawet kilkuset różnych spółek giełdowych. Zdarza się, że spółki wchodzące w skład konkretnego indeksu notowane są na różnych giełdach. Inwestor indywidualny, który chciałby na własną rękę odzwierciedlić skład nawet nieskomplikowanego indeksu, takiego jak np. WIG20, musiałby samodzielnie dokonać kilkunastu transakcji zakupu akcji, płacąc za każdą osobną prowizję. W przypadku funduszy ETF, których jednostki uczestnictwa  zachowują się dokładnie jak akcje, zainwestowanie w cały indeks jest tak proste i wygodne jak zakup akcji pojedynczej spółki. Do tego dochodzą korzyści związane z opłatami, ale o tym w dalszej części tekstu.

 

Czytaj także: Czym jest fundusz ETF? Inteligentne inwestowanie w praktyce

 

2. Przejrzystość i bezpieczeństwo

Kolejna zaleta funduszy ETF bezpośrednio wynika z tego, że są one notowane na publicznych i regulowanych giełdach papierów wartościowych. Nakłada to na zarządzających liczne obowiązki związane m.in. z przejrzystością składu portfela i wartością zarządzanych środków. Każdy fundusz ETF posiada również swój prospekt emisyjny, który wyjaśnia zasady jego działania i wyszczególnia wszelkie opłaty oraz prowizje. Dzięki temu inwestorzy dokładnie wiedzą w co i jak lokowane są ich pieniądze, a także ile za to zapłacą. Obecność funduszy ETF na regulowanych rynkach daje również pewność, że ich zarządzający nie przywłaszczą sobie pieniędzy inwestorów lub wykorzystają je do innych celów. Dlatego też ETF-y są odpowiednie również dla początkujących uczestników rynku. 

 

Reklama

 

3. Płynność

Jednostki uczestnictwa funduszy ETF są przedmiotem obrotu na giełdach, dzięki czemu - podobnie jak akcje spółek - objęte są notowaniami ciągłymi. Dzięki temu inwestorzy mogą w trakcie trwania sesji giełdowej na bieżąco śledzić ile warte są jednostki funduszu. ETF-y cechują się również znacznie większą płynnością niż tradycyjne fundusze inwestycyjne - dla przykładu: jednostki uczestnictwa można kupić, a następnie sprzedać w trakcie trwania tej samej sesji giełdowej (w ciągu jednego dnia).

 

Czytaj także: Inwestowanie poprzez ETF a klasyczny fundusz inwestycyjny. Czy aktywny handel jest lepszy?

 

4. Niskie koszty zarządzania

Reklama

Chyba największą zaletą funduszy ETF jest to, że są one po prostu tanie, zarówno w zakupie, jak i pod względem wysokości rocznej prowizji za zarządzanie. Dzięki temu, że fundusze notowane na giełdzie stosują pasywną strategię zarządzania portfelem, czyli skupiają się na śledzeniu konkretnego indeksu, zamiast na autorskim doborze spółek, w które zainwestują, zapewniają inwestorom niskie opłaty za zarządzanie. W większości funduszy ETF roczna opłata za zarządzanie nie przekracza 0,5%, co sprawia że są one znacznie tańsze niż te aktywnie zarządzane. Co więcej, fundusze notowane na giełdzie nie pobierają dodatkowych prowizji (tzw. success fee) za osiągnięte wyniki. Do opłaty za zarządzanie należy doliczyć prowizję za dokonanie transakcji zakupu i późniejszej sprzedaży jednostek funduszu, ta jednak jest identyczna jak w przypadku transakcji nabycia lub zbycia akcji spółek. W ofercie zagranicznych funduszy ETF Biura Maklerskiego mBanku opłata za zakup lub sprzedaż jednostek uczestnictwa wynosi zaledwie 0,29% (min. 19 PLN) i jest niższa niż prowizja pobierana przy transakcjach na akcjach spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

 

 

5. Korzyści podatkowe

Fundusze ETF, ze względu na to, że funkcjonują jak akcje, są rozliczane wraz z inwestycjami w inne papiery wartościowe. Pozwala to korzystniej rozliczyć podatek - jeżeli np. osiągnęliśmy w poprzednim roku zysk na funduszach ETF, a straciliśmy na inwestycjach w akcje, to zapłacimy niższy podatek od zysków kapitałowych osiągniętych dzięki ETF-om (działa to oczywiście w dwie strony).

Reklama

 

Czytaj także: Fundusze ETF: wszystko, co musisz wiedzieć o Exchange Traded Funds

 

Komentarz eksperta: Jakie są korzyści z inwestowania w fundusze ETF dla przeciętnego inwestora? -  Kamil Maliszewski, BM mBank

Podstawowe zalety funduszy ETF to przejrzystość, prostota i niskie koszty inwestycji. Dzięki funduszom ETF możemy łatwo kupić zdywersyfikowany portfel, zainwestować w innej części świata lub zakupić surowiec, taki jak chociażby złoto. Koszty są wyraźnie niższe niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Z tego powodu fundusze ETF są bardzo dobrym wyborem dla osób, które zaczynają przygodę z samodzielnym inwestowaniem. Warto pamiętać, że w momencie w którym kupujemy koszyk akcji, który zawiera wszystkie spółki z danego indeksu, ograniczamy swoje ryzyko w stosunku do inwestowania w samodzielne wybrane firmy. Oszczędzamy też czas, który musielibyśmy poświęcić na analizę i budowę portfela. Fundusze ETF pomogą jednak także doświadczonym inwestorom, ze względu na niezwykle szeroką możliwość wyboru branż, sektorów gospodarki i grup instrumentów. Często nie możemy zainwestować na giełdzie w Warszawie w nowoczesne branże. Dzięki funduszom ETF jest to możliwe i tak proste jak zakup akcji. 

Inwestuj za granicą z mBankiem

Reklama

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej