• Odbierz prezent
Fundusz ETF sprzedaje ogromne pakiety ropy. Cena WTI poniżej 11 dolarów

Notowania amerykańskiej ropy WTI spadły poniżej 11 dolarów za baryłkę po tym, jak największy fundusz giełdowy niespodziewanie zaczął sprzedawać wszystkie swoje kontrakty w obliczu malejącej pojemności magazynowej.

W poniedziałek kontrakty futures na ropę notowanie na nowojorskiej giełdzie spadły o około 17%. United States Oil Fund LP sprzedał wszystkie swoje czerwcowe kontrakty West Texas Intermediate, co znacznie zwiększyło spread pomiędzy lipcem i wywołało obawy o powtórkę załamania, które po raz pierwszy w historii, w ubiegłym tygodniu wysłało ropę poniżej zera. Amerykańscy producenci zaczęli wówczas realizować dostawy ropy naftowej z dopłatą, w miarę jak kończyła się przestrzeń magazynowa.

Wyprzedaż rynku ropy trwa w najlepsze, magazyny nie mają miejsca na nowe dostawy

Ropa naftowa straciła w tym roku ponad 80%, ponieważ wybuch koronawirusa zakłócił popyt od benzyny po ropę naftową, pomimo globalnych wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania wirusa. Najwięksi światowi producenci zobowiązali się do obniżenia dziennej produkcji od maja, aby spróbować zrównoważyć rynek, ale załamanie konsumpcji doprowadziło do sytuacji, która testuje limity magazynowe na całym świecie.

FXMAG surowce fundusz etf sprzedaje ogromne pakiety ropy. cena wti poniżej 11 dolarów ropa naftowa (wti) wti oil.wti ropa naftowa  wti  opec  etf  cena ropy naftowej 1

notowania ropy WTI, kontrakt czerwcowy

W Korei Południowej, która posiada czwartą co do wielkości powierzchnię magazynową w Azji, zabrakło miejsca magazynowego na lądzie, prowadzonego przez dwóch dużych operatorów, podczas gdy linia brzegowa Singapuru stała się jeszcze bardziej zatłoczona tankowcami z ładunkiem ropy naftowej na pokładzie. Według JP Morgan Chase & Co., aby uniknąć zapełnienia amerykańskiego centrum Cushing w ponad 90% w maju i czerwcu, całkowita produkcja musiałaby wynosić 1 milion baryłek dziennie.

Zaskakująca czerwcowa wyprzedaż jest po części spowodowana faktem, że magazyny szybko się zapełniają”, powiedział Stephen Innes, główny strateg rynku globalnego w AxiCorp Ltd. W dalszym ciągu presja na globalną pojemność magazynową dla ropy naftowej i produktów naftowych pozostaje w centrum uwagi inwestorów.

Gdzie fundusz ulokuje odblokowane środki?

Amerykański Fundusz Naftowy przenosi swoje środki na kontrakty rozłożone na okres od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r., między innymi ze względu na nowe limity produkcyjne nałożone przez regulatorów. W ciągu ostatnich dwóch tygodni ETF pięciokrotnie zmieniał swoją politykę inwestycyjną.

Amerykańscy producenci dostarczyli w tym miesiącu do Strategic Petroleum Reserve 1,1 mln baryłek ropy. 14 kwietnia Departament Energetyki powiedział, że negocjuje umowy leasingowe z dziewięcioma firmami, z których większość ropy ma być dostarczona w maju i czerwcu, a być może na początku kwietnia. Jest to część planu administracji Trumpa, który naciska na stworzenie dodatkowej przestrzeni magazynowej i chce przeczekać gwałtowne załamanie popytu na rynku ropy naftowej na świecie.

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk