• Odbierz prezent
Czym jest fundusz ETF? Inteligentne inwestowanie w praktyce
Z artykułu dowiesz się:

Czym jest fundusz ETF?
Co oznacza skrót ETF?
Kto może inwestować w fundusze ETF?
Rodzaje funduszy ETF

Co to znaczy inwestować inteligentnie? Oznacza to mniej więcej tyle, że inwestujemy w sposób, który dąży do tego, aby minimalizować wysiłek i poświęcony temu czas, jednocześnie maksymalizując osiągane przez nas zyski. Świetnym sposobem do osiągnięcia tego celu są ETF-y.


FINAX INTELIGENTNE INWESTOWANIE
Partnere
m cyklu o funduszach ETF była platforma FINAX. Dzięki FINAX w prosty i wygodny sposób zainwestujesz w wybrane fundusze ETF. Więcej na temat misji oraz oferty naszego partnera znajdziesz na jego stronie internetowej pod tym linkiem.

Zainwestuj w fundusze ETF


 

Co to jest ETF?

Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do terminu Exchange Traded Fund, co można przetłumaczyć jako fundusz notowany na giełdzie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to fundusz inwestycyjny, który wyróżnia się tym, że jest przedmiotem obrotu na giełdzie papierów wartościowych, w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy. Jednostki uczestnictwa ETF-ów zachowują się jak akcje spółek giełdowych i można je zarówno kupić, jak i sprzedać w dokładnie taki sam sposób, za pośrednictwem naszego konta maklerskiego. Fundusze notowane na giełdzie mają też notowania ciągłe, dokładnie tak samo jak akcje i indeksy giełdowe, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić zmianę ich ceny.

Zadaniem ETF-u jest wierne odwzorowywanie zachowania indeksu. Najczęściej jest to indeks giełdowy (np. S&P500, WIG20) składający się ze spółek, ale istnieją też indeksy inwestujące w obligacje, waluty, a nawet surowce. 

 

Krótka historia funduszy ETF

Mimo, że ETF-y są obecnie jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych świata, ich historia nie jest długa. W marcu tego roku pierwszy fundusz ETF obchodził swoje trzydziestolecie istnienia, Mowa o Toronto Index Participation Fund, który inwestował w spółki z głównego kanadyjskiego indeksu 35 największych spółek (TSE 35).

Mimo że sam fundusz nie był wówczas określany jako ETF, to jest uznawany za pierwszy fundusz notowany na giełdzie.

Pierwszym funduszem oficjalnie określanym mianem ETF-u był SPDR500 stworzony przez State Street Global Advisors, który wszedł na nowojorską giełdę w styczniu 1993 r. Inwestuje on w spółki z najważniejszego indeksu świata, jakim jest S&P500 (skupiający 500 największych spółek z amerykańskich giełd). SPDR jest również najpopularniejszym ETF-em na świecie - wartość środków, które ma w swoim zarządzaniu obecnie przekracza 260 mld dolarów. 

Pierwszy ETF na warszawskiej giełdzie pojawił się dopiero w 2010 r. - był to zagraniczny fundusz Lyxor ETF odwzorowujący notowania głównego indeksu WIG20.

Dlaczego fundusze ETF nie są popularne w Polsce?

Obecnie, na GPW dostępnych jest zaledwie sześć funduszy ETF, co więcej aż do 2019 r. były to zaledwie trzy fundusze. Między innymi z tego powodu ETF-y nie są w Polsce zbyt popularne. 

Oprócz tego ETF-y są bardzo tanie w zarządzaniu i sekret ich małej popularności w Polsce leży w tym, że doradcy finansowi i pośrednicy po prostu nie mieli jak na nich zarabiać, dlatego też przez długi czas nie oferowali do nich dostępu, stawiając swój interes przed dobro inwestorów. 

Gdy rozmawiałem z Deborah Fuhr, byłą dyrektor zarządzającą funduszami pasywnymi w Blackrock (największy fundusz świata), zwróciła ona uwagę, że podobny schemat małej popularności ETF-ów można dostrzec na wielu rozwijających się rynkach (np. w Korei Płd.). Na szczęście w ostatnich latach, ETF-y również w Polsce stają się coraz bardziej popularne, zaś dostęp do zagranicznych funduszy jest coraz łatwiejszy, z korzyścią dla inwestorów.

Czytaj także: Dlaczego doradcy finansowi nienawidzą ETF-ów, a inwestorzy je uwielbiają?

Rozmowa z Deborah Fuhr, byłą dyrektor zarządzającą działu funduszy pasywnych w Blackrock i założycielką platformy ETFGI, na temat inwestowania w fundusze notowane na giełdzie. Zacznę naszą rozmowę od prostego pytania: co każdy przeciętny inwestor powinien wiedzieć na temat funduszy notowanych na gi.. Czytaj
Dlaczego doradcy finansowi nienawidzą ETF-ów, a inwestorzy je uwielbiają?

 

Fundusze pasywne i aktywne - różnice

Wspomniałem o funduszach pasywnych, a tak naprawdę zarządzanych pasywnie. Czym są i w jaki sposób różnią się od funduszy zarządzanych aktywnie?

Fundusze inwestycyjne zarządzane pasywnie to takie, które lokują kapitał w spółki wchodzące w skład konkretnego indeksu i mają za zadanie odzwierciedlać jego zachowanie, zarówno wzrosty, jak i spadki. ETF-y w głównej mierze należą właśnie do grupy funduszy zarządzanych pasywnie.

Fundusze zarządzane aktywnie to takie, w których wyspecjalizowany zespół ekspertów nieustannie próbuje znaleźć sposób na pokonanie rynku i osiągnięcie jak najlepszych wyników. Problem w funduszami aktywnymi jest jednak taki, że w dłuższej perspektywie czasowej ich zarządzającym stosunkowo rzadko udaje się osiągnąć wyniki lepsze niż te, które notują czołowe indeksy giełdowe. 

Dlatego też statystycznie to właśnie fundusze pasywne w średnim i dłuższym terminie dają lepsze wyniki przy nieporównywalnie mniejszym zaangażowaniu i wysiłku.

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk