• Odbierz prezent
Fundacja Bill & Melinda Gates od kilku lat dokupuje akcji szwajcarskiego Blue Chipa. Spółka dawała zarobić 19% rocznie
fot. freepik.com

 

Niewątpliwie z łatwością byłbyś w stanie wymienić blue chipy, których biznes opiera się na sprzedaży dóbr podstawowych, wykorzystywanych na co dzień w kuchni, czy łazience. Są to np.: Coca-Cola, Unilever, Procter & Gamble lub Colgate-Palmolive. Czy wiesz jednak, u kogo zaopatrują się wymienione marki? I nie, nie chodzi tu o działania nieetyczne, prawa zwierząt czy pracowników. Chodzi o największego na świecie producenta substancji zapachowych – spółkę Givaudan.

 

Na czym Givaudan zarabia (tak dużo)?


Szwajcarska firma jest numerem jeden w świecie smaków i zapachów. To w jej laboratoriach powstaje mentolowy smak pasty do zębów, lawendowe odświeżacze powietrza i waniliowa cola. Biorąc pod uwagę szeroki zakres zastosowań produktów firmy, nie jest zaskakujące, że do puli jej klientów należą najbardziej znani giełdowi hegemoni.


Wśród najbardziej rozpoznawalnych perfum stworzonych przez Givaudan możemy wymienić perfumy od Calvina Kleina, Camp Beverly Hills czy Avonu.
Oprócz firm z tradycją Givaudan współpracuje również z markami, które czerpią z nowych trendów np.: z weganizmu. Szwajcarskie przedsiębiorstwo sprawia, że roślinne zamienniki mięsa zyskują zadowalający, zbliżony do mięsa smak.

 

Ile to jest dużo?


Przedsiębiorstwo regularnie zwiększa swoją sumę bilansową, w tym majątek w środkach trwałych. Z mniejszą dynamiką rosną niestety wyniki finansowe netto. Z roku 2017 na 2018 nastąpił gwałtowny wzrost zadłużenia długoterminowego i spółka faktycznie charakteryzuje się gorszymi od branży odczytami wskaźników zadłużenia i płynności – nie są to jednak wartości skrajne. Z dużego zaangażowania kapitałów obcych wynika wysokie ROE: 23,86%. Marża netto wynosi 12%, a więc gorzej lub podobnie do wspomnianych wyżej odbiorców firmy. C/Z wynosi 49,5 (47 dla branży).


Sytuacja fundamentalna firmy, choć stabilna, nie jest nader wybitna. Natomiast wydaje się, że cieszy się dużym zaufaniem inwestorów, szczególnie w ostatnich latach - jej wykres prezentuje się następująco:FXMAG akcje fundacja bill & melinda gates od kilku lat dokupuje akcji szwajcarskiego blue chipa. spółka dawała zarobić 19% rocznie givaudan sa givn.ch  akcje amerykańskie, akcje szwajcarskie, givaudan, kurs franka, kurs franka szwajacarskiego, melinda gates, ruchy insiderów, swiss, szwajcaria frank szwajcarski, w co inwestować, w co inwestować 2021, w co inwestuje gates, w co inwestuje warren buffet, warren buffet and bill gates,gates 1

https://www.boerse.de/geldanlage/Dieser-Aktienfonds-Champion-begeistert-auch-Bill-Gates-von-Oliver-Garn/32683370


Historycznie dawała zarobić średnio 19% rocznie plus dywidendy oscylujące między 2,98%, a 1,49%, wypłacane regularnie od 6 lat.
Jak wspomniano w tytule, działalność firmy w długim okresie, zdołała przekonać państwa Gates. Fundacja Bill & Melinda Gates posiada prawie 14% udziałów w spółce, co czyni ją największym akcjonariuszem. Miliarderzy z biegiem czasu zwiększają swoje zaangażowanie: w 2011 roku posiadali 10,3% udziałów.

 

Strategia Givaudan do 2025 roku

 

Producent substancji zapachowych swoją wizję dalszego rozwoju opiera na czterech megatrendach:


1. Wzrost bazy potencjalnych klientów. Givaudan spodziewa się wzrostu populacji do 8,2 mld w 2025, największego w rejonach Azji i Afryki. Zamierza zaadresować potrzeby nowych regionów i skupić się na tworzeniu i promocji lokalnych marek.


2. Długość i jakość życia. Według spółki coraz więcej ludzi poszukuje produktów, które realnie wesprą ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Konsumenci domagają się większej transparentności i chętniej czytają oraz kwestionują składy podawane na etykietach. Givaudan zamierza spełnić te oczekiwania.


3. Szeroko pojęty CSR. Zdaniem spółki konsumenci stają się bardziej przywiązani do marek, które działają odpowiedzialnie wobec środowiska i społeczeństwa.


4. Wpływ pandemii. Givaudan wyszczególnia przede wszystkim: zwiększenie znaczenia sprzedaży przez Internet, zwrócenie uwagi konsumentów na kwestie zdrowia oraz proces powrotu produkcji w miejsce dystrybucji. Uważa, że zjawiska te bynajmniej nie są chwilowe.

 

Tymczasem… rekomendacje dla Givaudan


Konsensusowe wielkości szacunkowe na podstawie analiz 25 ekspertów mówią, że cena docelowa w ciągu kolejnych 12 mc. spadnie o 2,39%, czyli do 4 164,05 CHF. 10 rekomendacji mówi „KUP”, 5 „SPRZEDAJ”, natomiast stosunkowo duży udział mają rekomendacje neutralne (również 10).

 

Notowania: Givaudan SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SIX:GIVN/

Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk