• Odbierz prezent
Fundacja Banku Millennium zaprasza rodziców do obejrzenia wywiadów poradnikowych o edukacji finansowej przedszkolaków
fot. freepik.com

Po e-poradniku „Jak uczyć dzieci finansów”, Fundacja Banku Millennium przekazuje rodzicom serię wywiadów video z psychologiem na tematy związane ze specyfiką edukacji finansowej dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to specjalna propozycja na czas trwającej nadal pandemii COVID-19.

Jedną z cech dzieci w wieku przedszkolnym jest naturalna ciekawość. Jest to tak zwany okres wrażliwy, w którym dzieci z łatwością, czasem bez wysiłku, przyswajają nowe wiadomości i umiejętności. Zaciekawienie dzieci budzi również to, z czym mają styczność na co dzień, jak choćby pieniądze. Edukacja finansowa powinna więc być ważnym elementem nauki i poznawania świata przez dziecko. Jak to robić od lat podpowiada Fundacja Banku Millennium, zapraszając tym razem rodziców do obejrzenia i wysłuchania serii wywiadów poradnikowych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Banku Millennium przez instytut GfK, trzy czwarte rodziców przedszkolaków jest zdania, że wiek 3-7 lat to najlepszy moment na rozpoczęcie edukacji finansowej. Blisko 90 proc. rodziców dzieci w wieku przedszkolnym edukuje dziecko w zakresie rozsądnego wydawania pieniędzy, zachęca do oszczędzania, finansuje drobne przyjemności i zachcianki dziecka, zachęca do czytania, tłumaczy na przykładach wartość pieniądza. Ponad 60 proc. badanych rozmawia z przedszkolakiem na tematy związane z finansami i budżetem domowym, pyta dziecko o zdanie przy podejmowaniu decyzji o wydatkach czy wspólnych wyjazdach. Aż 73 proc. respondentów twierdzi, że w najbliższym czasie planuje rozmawiać z dzieckiem o sprawach dotyczących finansów, oszczędzania i przedsiębiorczości.

Rozmowy z ekspertką, dr Małgorzatą Chojak, mamą trójki dzieci, neuropedagogiem, pracownikiem badawczo-dydaktycznym na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie i kierownikiem Zespołu Badawczego „NeuroEduLab” są dostępne na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCQ-_m4hH5G1avzd_VWtJUGw. W imieniu Fundacji prowadzi je Paulina Wołosz-Sitarek, członek Zarządu.

„Z naszego wieloletniego doświadczenia i rozmów z rodzicami wynika, że wielu dorosłych, nawet jeśli chce nauczyć swoje dzieci finansów, odczuwa potrzebę przygotowania się do tego zadania. Dlatego z przyjemnością oferujemy kolejną serię materiałów – wywiady video z uznanym psychologiem dostępne na

kanale YouTube Fundacji Banku Millennium. Niedawno Fundacja zaoferowała także przewodnik i zestaw instrukcji dotyczących tego, jak zacząć, jak zaangażować i zainteresować dzieci tematem – mówi Paulina Wołosz-Sitarek, członek Zarządu Fundacji Banku Millennium. – Nasz program poradnikowy dla rodziców to kolejna odsłona prowadzonego od lat programu edukacji finansowej dzieci w ramach projektu „Finansowy Elementarz”. Wierzymy, że tego typu wiedza jest istotna już od najmłodszych lat, a mądre zarządzanie pieniędzmi pomaga w osiąganiu sukcesów w dorosłym już życiu – podkreśla Paulina Wołosz-Sitarek, członek Zarządu Fundacji Banku Millennium.

„Finansowy Elementarz” Fundacji Banku Millennium to autorski program edukacji finansowej przedszkolaków rozpoczęty w 2016 roku i realizowany pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W ramach programu, podczas 2,200 warsztatów przeszkolono już ponad 53 tys. dzieci w 630 przedszkolach w całej Polsce. Częścią oferty programu jest cykl książeczek „Finansowy Elementarz” do nauki finansów dla najmłodszych. Składa się z czterech części: „Pierwsze zakupy”, „Pierwsze oszczędności”, „Opowieść o banku” i „Bezpieczne bankowanie w sieci”. Głównym bohaterem elementarza i przewodnikiem po tematach związanych z finansami jest pies - Pan Sebastian.

Fundacja udostępnia wszystkie materiały edukacyjne w wersji cyfrowej. Cztery odcinki „Finansowego Elementarza” w formie animowanego filmu oraz rozmowy z psychologiem są dostępne na kanale YouTube Fundacji, a poradnik dla rodziców „Jak uczyć dzieci finansów” na stronie internetowej Fundacji.

*) Wspomniane badanie przeprowadził instytut GfK dla Fundacji Banku Millennium w maju 2020 r. na 1,000-osobowej ogólnopolskiej próbie rodziców dzieci w wieku 3–7 lat, metodą CAWI.


Bank Millennium

Bank Millennium SA – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie utworzony w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych SA.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk