• Odbierz prezent
FTSE100 na rozdrożu

Indeks FTSE100 urósł już 1200 punktów, od kiedy zakończyła się ostatnia fala wyprzedaży akcji na giełdzie w Londynie. Co ciekawe białe świece z 2019 roku także liczą 1200punktów. Teraz wiemy, że jest to korekta. Czy taki sam opis można przyłożyć do marcowo-kwietniowych wzrostów?

Analizują poziomą oś wykresu, widać ogromną dysproporcję, która zmusza do założenia, że ta faza rynku jeszcze się nie skończyła.

Sama cena zatrzymała się w strefie wokół równego poziomu 6000 punktów. Jedno spojrzenie w lewo na okres 2011-2012 uwydatnia znaczenie tej przestrzeni jako oporu. UK100 spędził wiele miesięcy, próbując przełamać tę wartość, co w końcu miało miejsce w styczniu 2013. Niestety jest pewna różnica pomiędzy tymi sytuacjami. Aktualnie panuje trend spadkowy, więc jeżeli coś ma zostać przełamane, to należy spojrzeć na wsparcie 4700 punktów.

W tej skali, nie widać jeszcze szczególnie dużego optymizmu. Jeżeli popyt zdoła przełamać barierę 6000 punktów, to czerwony obszar 6450 pkt będzie kolejnym przystankiem dla FTSE100.

Te kilka cen, są drogowskazem, który może posłużyć do potwierdzenia trendu lub jego zanegowania.

Aktualnie przewaga jest po stronie podaży, o czym przypomina mierzenie geometryczne oraz obrona oporu.

FTSE100 na rozdrożu - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk