• Odbierz prezent
Frostpunk 11 bit studios GPW spółka gamingowa

Trwa oczekiwanie na premierę gry „Frostpunk”, która odbędzie się 24 kwietnia. Czy nowa gra odniesie sukces? Jakimi innymi osiągnięciami może pochwalić się 11 bit studios? Jakie spółka ma nowe plany w najbliższym czasie?

 

Krótka historia spółki

Spółka gamingowa 11 bit studios powstała w 2009 r. Od 28 października 2010 r. spółka była notowana na rynku NewConnect. Od 18 grudnia 2015 r. przeszła na główny parkiet GPW.

Spółka od samego początku wejścia na giełdę cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Już pierwszego dnia notowań na NewConnect kurs akcji wzrósł o ponad 95% w stosunku do ceny emisyjnej, która wówczas wynosiła 1,92 zł. Od tamtego czasu cena akcji systematycznie rosła. Obecnie waha się w okolicach 250-260 zł.

 

FXMAG akcje premiera w 11 bit studios już niedługo - czy frostpunk spełni oczekiwania inwestorów? gpw newconnect 11 bit studios spółki gamingowe 1

 Wykres 11 bit studios - interwał tygodniowy - źródło: Trading View

 

Z jakich gier znana jest spółka?

W 2011 r. spółka 11 bit studios zasłynęła z pierwszej gry z serii „Anomaly”, gdzie akcja rozgrywa się w dużych metropoliach miejskich, które stały się obiektem inwazji obcej cywilizacji.

W 2012 r. spółka wydała grę zręcznościową „Funky Smugglers” na urządzenia mobilne, a w 2013 r. grę platformową „Sleepwalker’s Journey”, polegającą na omijaniu przeszkód.

11 bit studios zasłynęło najbardziej z gry „This War of Mine”, wydanej w 2014 r. Gra opowiada o przetrwaniu w czasie wojny. Gracz wciela się w osobę cywilną, starającą się przetrwać w ciężkich warunkach. Musi też dokonywać wyborów moralnych w celu zapewnienia sobie schronienia, żywności i lekarstw. Gra „This War of Mine” została wydana na systemy Windows, OS X i Linux, a także na systemy mobilne Android i iOS oraz na konsole. Gra od samego początku cieszyła się tak dużym powodzeniem, że cały koszt produkcji zwrócił się w ciągu dwóch dni sprzedaży. Zdobyła też liczne nagrody. W 2015 r. uzyskała nagrodę publiczności w konkursie Independent Games Festival, a także nagrody w kategoriach najlepszej gry międzynarodowej oraz najlepszego nowatorskiego świata gry. W ten sposób spółka zasłynęła z tematyki survivalowej.

W międzyczasie spółka wydała też kilka innych gier, takich jak „Beat Cop”, „Tower 57”, „Children of Morta”.

Największym uznaniem jednak cieszy się gra survivalowa „This War of Mine”, która nadal przynosi spółce przychody. Obecnie oczekiwana gra „Frostpunk” również dotyczy przetrwania w trudnych warunkach.

 

Premiera gry „Frostpunk”

Na 24 kwietnia planowana jest globalna premiera gry „Frostpunk” w wersji na komputery PC. Dystrybucja gry będzie odbywać się za pośrednictwem takich platform, jak Steam, GOG oraz Humble Bundle. Cena detaliczna gry w tym kanale dystrybucji będzie wynosić 29,99 USD, natomiast w wersji pudełkowej będzie kosztować 34,99 USD. Edycja pudełkowa będzie dostępna na najważniejszych światowych rynkach gier, m. in. w USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i w Polsce. W Polsce cena gry została ustalona na 109,99 zł.

Akcja „Frostpunka” będzie rozgrywać się w mrocznym klimacie wiecznej zimy, którą próbuje przetrwać grupa ocalałych ludzi. Gracz wciela się w rolę przywódcy tej grupy, a jego zadaniem jest podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących przetrwania w trudnych warunkach zimowych. Aby społeczność mogła przeżyć, przywódca musi zapewnić dostawy niezbędnych surowców, takich jak węgiel, drewno, stal, a także żywność. Główny bohater gry, pełniąc swoją funkcję, będzie musiał dokonywać trudnych wyborów moralnych. Gra będzie nabierać coraz większego stopnia skomplikowania, gdyż oprócz przetrwania ważne będą wzajemna współpraca i budowanie systemu społecznego opartego na relacjach władzy. Gra zmusza do myślenia i trudno też przewidywać wybory, przed którymi zostanie postawiony gracz. Oprócz survivalu, gra łączy elementy strategii, symulacji budowy miasta, zarządzania społecznością.

 

Co jeszcze planuje 11 bit studios?

To nie koniec dobrych wieści ze spółki, gdyż 10 kwietnia podała w komunikacie informację o kolejnej planowanej premierze. 29 maja odbędzie się premiera gry „Moonlighter”. Gra „Moonlighter” będzie opowiadać o wyprawie do lochów, gdzie gracz będzie się zmagał z różnymi niebezpieczeństwami.

Podobnie jak „Frostpunk”, również gra "Moonlighter" w wersji cyfrowej sprzedawana będzie za pośrednictwem światowych platform gier, w tym: Windows Store, Xbox Store, PlayStation Store, Steam, GOG i innych. Cena detaliczna gry w tym kanale sprzedaży będzie wynosić 19,99 USD  lub równowartość tej kwoty w innych walutach. Gra "Moonlighter" dostępna też będzie w edycji pudełkowej.

 

Dotychczasowe wyniki spółki

W 2014 r., kiedy spółka wprowadziła do sprzedaży grę „This War of Mine”, przychody netto ze sprzedaży wyniosły 15,8 mln zł. Zysk netto wyniósł 9,2 mln zł.

W 2015 r. przychody netto ze sprzedaży wzrosły do 23,2 mln zł, natomiast zysk netto wzrósł do 11,6 mln zł.

2016 r. okazał się jeszcze bardziej korzystny dla spółki, gdyż przychody netto ze sprzedaży wzrosły do 27 mln zł, a zysk netto wzrósł do 13 mln zł.

W roku 2017 spółka osiągnęła niższe przychody ze sprzedaży i wyniosły one 19,2 mln zł. Zysk netto również uległ obniżeniu i wyniósł 3,6 mln zł.

 

Przychody netto ze sprzedaży w latach 2014 - 2017 przedstawia poniższy wykres:

FXMAG akcje premiera w 11 bit studios już niedługo - czy frostpunk spełni oczekiwania inwestorów? gpw newconnect 11 bit studios spółki gamingowe 2

 

Zysk netto spółki w poszczególnych latach przedstawia poniższy wykres:

FXMAG akcje premiera w 11 bit studios już niedługo - czy frostpunk spełni oczekiwania inwestorów? gpw newconnect 11 bit studios spółki gamingowe 3

 

Prawdopodobnie przyczyną spadku przychodów i zysku było osłabienie się wartości USD w stosunku do PLN, podczas gdy istotnym źródłem przychodów spółki jest sprzedaż gier na zagranicznych rynkach. Inną przyczyną mogła być mniejsza sprzedaż gier, gdyż spółka w międzyczasie nie wydała tak atrakcyjnych gier, jak „This War of Mine”, a tą grą rynek stopniowo się już nasycił. Nowa gra, która również wydaje się atrakcyjna, może poprawić wyniki spółki w najbliższych latach.

 

Szanse i ryzyko

Spółka niewątpliwie ma dobre fundamenty. Nie jest zadłużona, osiąga systematyczne zyski, a jej gry są bardzo popularne wśród graczy na całym świecie. Branża gamingowa cieszy się także dużym zainteresowaniem inwestorów. Ryzykiem, które może obniżać przychody spółki, może być ryzyko walutowe, gdyż wiele swoich gier sprzedaje na rynkach zagranicznych.

Spółka ma również duża szansę na osiągnięcie w krótkim czasie znaczących przychodów z nowej gry. Za powodzeniem „Frostpunka” przemawia fakt, że dużym uznaniem cieszą się gry trudne, o złożonej akcji i dojrzałej emocjonalnie tematyce. Taką grą jest „This War of Mine”, która odniosła ogromny sukces, więc można liczyć, że nowa gra spotka się z podobnym uznaniem graczy.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk