• Odbierz prezent
Frank zmierza do 5 złotych. Kurs euro niebawem na poziomie 4,50 PLN. NBP zapowiada QE, polska waluta pod presją

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN m.in. wobec euro. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4419 zł wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,9847 złotego kurs dolara USD/PLN, 4,2131 zł kurs franka CHF/PLN oraz 4,8909 złotego kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,256% w przypadku obligacji 10-letnich.

Narodowy Bank Polski podjął decyzję

Wydarzeniem ostatnich godzin jest ogłoszenie iż NBP jest gotów wykorzystać dodatkowe instrumenty aby wesprzeć krajową gospodarkę. Po okresie konserwatywnej polityki monetarnej prezes Glapiński zdecydowałsię decydują się na odpalenie całego szeregu działań. NBP będzie kupował obligacje skarbowe (QE) na rynku wtórnym co powinno wesprzeć płynność w sektorze bankowym. Na dłużej zostaną z nami również aukcje repo. Dodatkowo zainicjowany zostanie swoisty program TLTRO, czyli refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego. Ponadto prezessugeruje obniżenie stopy referencyjnej (oraz RRR). RPP odbywa dziś jednodniowe posiedzenie. Zmiana założeń polityki monetarnej jest nagła (z konserwatywnej na mocno ekspansywną) jednak trudno powiedzieć iż nie była oczekiwana. Rynek dyskontował już ruchy ze strony NBP z uwagi na analogiczne działania podejmowane przez kluczowe instytucje centralne na świecie.Czekamy na propozycje fiskalne, które mogą docelowo posiadać, bezpośrednie, wyższe przełożenie na sytuację przedsiębiorstw. Sam PLN traci (4,45 PLN za euro) aczkolwiek w dalszym ciągu dynamika zmian jest ograniczona. Historycznie na poziomach tych podejmowane były próby stabilizacji kursu przez NBP.

W trakcie dzisiejszej sesji (poza wspominanąRPP) MF poda informacje dot. podaży na czwartkową aukcję długu. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego indeksu ZEW za marzec (oczek. -29 pkt. wobec 8,7 pkt. uprzednio). Ponadto mamy historyczne wskazania makro z USA (m.in. sprzedaż detaliczna za luty).

Sytuacja na rynku walutowym

Z rynkowego punktu widzenia PLN traci, jednak przypisywanie ruchu tylko ogłoszeniu QE wydaje się być nadużyciem – na rynku widoczna jest spora awersja do ryzyka (VIX powyżej kryzysowych poziomów z 2008r.) a potężna zmienność sugeruje znaczącą niepewność. Kurs euro do złotego EUR/PLN testuje 4,45 PLN, kolejne istotne opory to 4,5-4,53 PLN, których wybicie otwierałoby drogę do okolic 4,89 PLN.

 

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk